Strona główna 0_Slider 25 lat świdnickiego Hospicjum. Skrzydła i koncert Andrusa dla aniołów

25 lat świdnickiego Hospicjum. Skrzydła i koncert Andrusa dla aniołów [FOTO]

0

Od ćwierćwiecza dzięki społecznej inicjatywie mieszkańcy powiatu świdnickiego w ostatniej fazie chorób nowotworowych mogą liczyć na ulgę cierpieniu i wsparcie. Świdnickie Hospicjum podczas uroczystej gali jubileuszowej w teatrze wręczyło swoim darczyńcom i pomocnikom symboliczne Skrzydła, a dla wszystkich charytatywny koncert dał Artur Andrus z zespołem.

Historię Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” przypomniała Bogusława Wodzińska, która wraz z nieżyjącą już Jadwigą Bałtakis stworzyła podwaliny organizacji. Początkowo pomoc dotyczyła wyłącznie sprzętu medycznego, potrzebnego osobom w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Z czasem pojawiła się opieka pielęgniarska, lekarska i psychologiczna, świadczona pacjentom w ich domach. Pierwszymi podopiecznymi byli mieszkańcy Świdnicy, po latach hospicjum swoim zasięgiem objęło kolejne miasta i gminy powiatu świdnickiego. Obecnie pomoc niesiona jest rocznie nawet 250 osobom. – Niestety, chorych potrzebujących naszej opieki z roku na rok przybywa – przyznała ze smutkiem Bogusława Wodzińska.

Jak podkreśliła prezes Joanna Gadzińska, marzeniem Hospicjum było stworzenie stacjonarnej placówki o najwyższym standardzie. I taka powstanie przy ulicy Jodłowej 31, gdzie Towarzystwo ma nową siedzibę. Przekazany przez darczyńcę obiekt dawnej placówki handlowej z obecnych 240 m2 zostanie w trzech etapach rozbudowany o kolejne 500 m2. – Powstanie osiem dwuosobowych pokoi dla 16 chorych, każdy z własnym ogródkiem, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyn sprzętu medycznego, a także sala pożegnań – wyliczała podczas multimedialnej prezentacji planów Iwona Petryla, prowadząca uroczystość.

Jubileusz był okazją do podziękowania osobom, które włączają się w działalność hospicjum – wolontariuszom, pielęgniarkom, lekarzom, darczyńcom. Specjalnymi wyróżnieniami uhonorowano 25 osób, a szczególne podziękowania i Złote Skrzydła otrzymała Gabriela Kaczkowska, odpowiedzialna za organizację pracy w Hospicjum.

Statuetki Skrzydeł społecznicy przygotowali także dla samorządowców. To miasta i gminy w znacznej mierze finansują działalność Towarzystwa. Wyróżnienie osobiście odebrał tylko starosta świdnicki Piotr Fedorowicz. Na gali zabrakło prezydenta Świdnicy, wójtów i burmistrzów. Skrzydła w imieniu wójt Teresy Mazurek odebrała sekretarz gminy Jadwiga Generowicz, a w imieniu prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej jeden z dyrektorów Urzędu Miejskiego Krystian Werecki.

Jubileusz uświetnił znakomity koncert dziennikarza, poety, autora tekstów piosenek i komentatora telewizyjnego, znanego widzom z programu „Szkło kontaktowe”. Artur Andrus przyłączył się do życzeń dla Hospicjum, a świdnickiej publiczności zafundował  blisko dwie godziny humoru  na najwyższym poziomie. Wśród licznych piosenek z płyty „Sokratesa 18” znalazł się  także zabawny utwór napisany na podstawie doniesień z ostatniego wydania „Wiadomości Świdnickich”. Dochód z koncertu artysta przekazał na rzecz Hospicjum.

Na zakończenie gali nie zabrakło urodzinowego akcentu. Wszyscy uczestnicy jubileuszu zostali poczęstowani tortem, ufundowanym przez jednego z darczyńców. Obsługą poczęstunku zajęła się młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy. Każdy z gości mógł także wcielić się w rolę anioła za sprawą niecodziennej ścianki ze skrzydłami autorstwa artysty plastyka Roberta Kukli.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZdrowa żywność
Następny artykułWypadek na trasie Świdnica-Strzegom