Strona główna Polityka Wybory parlamentarne 13 października? Prezydent proponuje, kampania już rusza

Wybory parlamentarne 13 października? Prezydent proponuje, kampania już rusza

0

Koalicja Obywatelska ogłasza swoich liderów, Prawo i Sprawiedliwość rusza w teren i organizuje festyny. Ruszają przygotowania do kampanii przed tegorocznymi wyborami do Sejmu i Senatu. W weekend prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaproponował Państwowej Komisji Wyborczej 13 października jako datę wyborów parlamentarnych.

fot. Izabela Katarzyna Mrzygłocka/Facebook

Nie będę ukrywać, że chciałbym, żeby kampania była jak najkrótsza. Myślę, że Polacy, wyborcy – wszyscy oczekują, żeby było jak najwięcej spokoju. Kampania wyborcza nigdy nie jest okresem spokoju, zawsze jest okresem pewnego starcia politycznego, co jest jej naturą. Myślę, że Polacy chcą, żeby tego starcia było jak najmniej – stwierdził prezydent RP w wywiadzie udzielonym telewizji Polsat News. Z tego powodu wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię w sprawie przeprowadzenia wyborów 13 października. – Decyzja Prezydenta, czyli zarządzenie wyborów, nastąpi niezwłocznie po tym, jak otrzymam odpowiedź z PKW – dodał Duda.

Jeśli data wskazywana przez prezydenta się potwierdzi, do 3 września – na 40 dni przed terminem głosowania – komitety będą musiały zebrać podpisy potrzebne do zarejestrowania list w okręgach wyborczych i dostarczyć je do PKW.

Na razie o nazwiskach swoich kandydatów mówi Koalicja Obywatelska, która już w ubiegłym tygodniu zdradziła liderów swoich list. W przypadku okręgu wałbrzyskiego są to: Tomasz Siemoniak na miejscu 1., Monika Wielichowska startująca z drugiego miejsca, a także Agnieszka Kołacz-Leszczyńska na pozycji trzeciej. W poniedziałek we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa z udziałem dolnośląskich liderów list KO.

W teren ruszyli z kolei posłowie oraz działacze Prawa i Sprawiedliwości, organizując pikniki rodzinne. W niedzielę taka impreza odbyła się w Mysłakowie i wzięli w niej udział m.in. Ireneusz Zyska, Wojciech Murdzek oraz Maciej Badora. W przypadku listy PiS jako lider w okręgu wałbrzyskim wymieniany jest szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk.

/mn/