Strona główna 0_Slider Bezcenne zbiory śp. Edmunda Nawrockiego przekazane do archiwów i muzeów

Bezcenne zbiory śp. Edmunda Nawrockiego przekazane do archiwów i muzeów

0

20 maja zmarł znakomity świdnicki nauczyciel i badacz lokalnej historii. Systematycznie bezcenne archiwum, gromadzone przez Edmunda Nawrockiego przez ponad 50 lat, trafia do archiwów i muzeów. O spuściznę zadbały dzieci zmarłego.

W minioną niedzielę Jan Nawrocki przekazał ilustracje, broszury, oryginalne dokumenty i korespondencję z niemieckimi historykami do archiwum Kościoła Pokoju w Świdnicy. Dar przyjął biskup Waldemar Pytel. Inna część zbiorów trafiła do Muzeum Dawnego Kupiectwa, część zostanie przekazana także do powstającego Muzeum Diecezji Świdnickiej.

Ojciec był osobą niezwykle skrupulatną i zapobiegliwą. Wszystkie dokumenty, książki czy zdjęcia opisywał i zaznaczał, gdzie mają zostać przekazane po jego śmierci. Dzisiaj wypełniamy jego wolę, ciesząc się, że jego praca nadal będzie ważnym wkładem w dzieje miasta – mówi Jan Nawrocki.

Dla nas każdy dokument jest cenny – podkreśla Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej. – Wśród przekazanych dokumentów znalazły się  broszury, książki dotyczące Kościoła Pokoju z ostatnich 100 lat, litografia z 1925 roku, a także wycinki z polskich i niemieckich gazet, poświęcone naszej świątyni. Szczególne interesujący jest cykl artykułów niemieckiego księdza, który mieszkał i pracował w Świdnicy. Mam nadzieję, że uda się je w przyszłości przetłumaczyć i wydać.

Dzięki gruntownej odnowie dawna plebania przy Kościele Pokoju została  przystosowana do przechowywania i opracowywania liczącego ponad 350 lat archiwum Kościoła Pokoju. Dary Edmunda Nawrockiego uzupełnią ten zbiór.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcie parafia ew.augsb. w Świdnicy

Poprzedni artykułMaluch do przygarnięcia [Aktualizacja]
Następny artykułWybory parlamentarne 13 października? Prezydent proponuje, kampania już rusza