Strona główna Wydarzenia Upamiętnią rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Upamiętnią rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1

1 sierpnia, o godzinie 17.00, na terenie powiatu świdnickiego zabrzmią syreny przypominające o 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Świdniccy harcerze zapraszają wszystkich do śpiewania powstańczych piosenek i zapalenia zniczy dla upamiętnienia powstańców i warszawiaków, którzy zginęli podczas zrywu z 1944 roku.

1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zapraszamy na świdnicki Rynek od godziny 16.00 (wejście do teatru). Posłuchamy pieśni powstańczych, zapalimy znicze, a w godzinę “W” staniemy w ciszy, oddając hołd Bohaterom – zachęca Piotr Pamuła, wieloletni komendant Hufca ZHP w Świdnicy.

Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

/mn/

Poprzedni artykułNocny pożar w nieczynnym szpitalu
Następny artykułZdemolowali młodą ekipę Miedzi Legnica [FOTO]