Strona główna 0_Slider Park Młodzieżowy czeka spora wycinka? Na razie wykonano inwentaryzację

Park Młodzieżowy czeka spora wycinka? Na razie wykonano inwentaryzację

13

Trwają przygotowania do rewitalizacji Parku Młodzieżowego. Przetarg na wykonanie prac, wycenianych na blisko 10 mln złotych, powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Już teraz uwagę mieszkańców zwrócił fakt oznaczenia wielu drzew farbą. Z obawy przed masową wycinką postanowili apelować o chociaż częściową rezygnację z takich działań.

Spacerując po świdnickim Parku Młodzieży przy ul. Armii Krajowej zauważyłem mnóstwo drzew oznakowanych farbą. Wygląda, że są przygotowane do wycięcia, chyba, że się mylę. Szczególną uwagę zwróciłem na robinie czyli popularne akacje. Wygląda, że prawie wszystkie przeznaczone są na rzeź. W okresie kwitnienia zapachy zachęcają do odwiedzania tych miejsc. Poza tym podróżując po wielu krajach dowiedziałem się, że robinie sadzi się głównie przy drogach celem pochłaniania szkodliwych wyziewów samochodowych oraz kurzu, co czynią znacznie wydajniej niż pozostałe gatunki drzew – mówi pan Jerzy, mieszkaniec Świdnicy. Podobnych obserwacji dotyczących oznakowania dokonali inni odwiedzający park. – Najwięcej pozaznaczanych jest akacji – niektóre są całkiem spore. Do wycinki przeznaczono oczywiście także drzewa połamane lub poschnięte – wskazuje kolejny świdniczanin.

Na faktyczną wycinkę trzeba będzie jednak zaczekać. Na razie wykonano jedynie inwentaryzację dendrologiczną drzewostanu, a także zlecono przygotowanie dokumentacji projektowej obejmującej rewitalizację Parku Młodzieżowego oraz odbudowę charakterystycznej altany wraz z fontannami. Może być to dobry moment na wsłuchanie się w propozycje mieszkańców. – Przy upałach bardzo przyjemnie jest posiedzieć na ławeczce wśród gęstwiny drzew i cieszyć się z chłodu. Mamy już jeden reprezentacyjny Park Centralny. Może warto pozostałe podzielić na dwa sektory: jeden nowoczesny, a drugi bardziej o charakterze leśnym? – proponuje pan Jerzy.

Koszt rewitalizacji Parku Młodzieżowego, według złożonego projektu, to prawie 9 milionów 900 tys. złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów. Przygotowana koncepcja zieleni zakłada odtworzenie cennego historycznego i przyrodniczego układu kompozycyjnego. Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej – wyjaśniała Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu we wrześniu 2018 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOd poniedziałku remont Traugutta. Zmiany w organizacji ruchu
Następny artykułMichael Jung wygrywa „czterogwiazdkowy” konkurs