Strona główna 0_Slider Świdnica chce nawiązać współpracę z miasteczkami w Gruzji i Francji

Świdnica chce nawiązać współpracę z miasteczkami w Gruzji i Francji

7

Blisko 17-tysięczne Kobuleti w Gruzji oraz 4-tysięczne Uchaud we Francji mogą w najbliższym czasie zostać miastami partnerskimi Świdnicy. Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni podejmą decyzję w sprawie podjęcia współpracy między samorządami.

Plaża w Kobuleti (fot. MIKHEIL/Wikimedia Commons, CC-BY-SA 4.0)

Kobuleti to miasto w Gruzji i drugie najludniejsze miasto w regionie Adżarii. Jest malowniczo położone nad Morzem Czarnym, ok. 25 km na północny wschód od Batumi. Kobuleti rozciąga się na odcinku 12 km wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Miasto posiada strefę ekonomiczną i jest zainteresowane nawiązaniem współpracy z polskimi przedsiębiorcami. To miejsce o bogatej historii i pełne atrakcji turystycznych. Walorem miasta są szerokie malownicze plaże, egzotyczna roślinność oraz ciepły klimat. Kobuleti jest uzdrowiskiem – leczy się tam choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego – opisuje Jacek Piekunko z wydziału promocji świdnickiego magistratu, w uzasadnieniu do projektu uchwały o podjęciu współpracy z gruzińską miejscowością.

Jest wielka potrzeba wsparcia przyjaciół z Kaukazu i rozpoczęcia działań na ważkich dla społeczeństw i miast obszarach takich jak: kultura i sztuka, sport i turystyka, edukacja, ochrona środowiska, gospodarka, transport miejski, ochrona zabytków, ochrona zdrowia i sprawy społeczne, urbanistyka i rewitalizacja. Pobliski Wrocław nawiązał w tym roku partnerstwo ze słynnym Batumi, zaś Dolny Śląsk współpracuje stale z gruzińskim Regionem Adżarii, gdzie położone jest właśnie Kobuleti. Miasto Kobuleti potwierdziło gotowość do współpracy ze Świdnicą, a wielkim jej zwolennikiem jest Ambasador Gruzji Ilia Darchiashvili oraz Konsul Honorowy Gruzji w Polsce Wojciech Wróbel – dodaje Piekunko. W marcu region Adżarii oraz Batumi odwiedziła prezydent Świdnicy.

Na najbliższym posiedzeniu świdniccy radni podejmą też decyzję w sprawie współpracy z Uchaud – liczącą cztery tysiące mieszkańców miejscowością na południu Francji, w rejonie Oksytania, w departamencie Gard, niedaleko Awinionu. – Działając w duchu europejskim w czasie dynamicznych zmian i procesów zachodzących na naszym kontynencie oraz zacieśniania współpracy pomiędzy samorządami państw – członków Unii Europejskiej, zaistniała wyraźna potrzeba ujęcia w formalne ramy istniejących kontaktów obu miast. Mogą pozwolić nam one na wzajemne poznanie tradycji, kultury, historii i życia społecznego, które stanowią jednocześnie naszą wspólną europejską spuściznę. Zainicjowanie współpracy w sferze kulturalnej, sportowej, oświatowej, gospodarczej oraz prowadzenie wymiany młodzieży dałoby wyraźny sygnał, że społeczności obu naszych miast zdecydowanie pragną kultywowania idei europejskiej wywodzącej się z ducha, jakże bliskiego każdemu z nas – Wolności, Równości i Braterstwa – tych, jakże istotnych dla narodów Francji i Polski wartości, które wypisane były i nadal są na sztandarach obu krajów – wyjaśnia dyrektor.

– Chęć wspólnego działania w tym duchu została mocno zaakcentowana w podjętej już 26.03.2019 r. uchwale Rady Miasta Uchaud, gdzie czytamy o wspólnych historycznych korzeniach i o przeplatających się od średniowiecza poprzez epokę napoleońską, aż po dziś dziejach. (…) Ważnym argumentem przemawiającym za zawarciem umowy partnerskiej jest to, iż jego inicjatorami jest polsko-francuskie małżeństwo: pani Wiesława, podchodząca ze Świdnicy oraz Jose Galino, mieszkaniec Uchaud. Gwarantuje to najważniejszy wymiar partnerstwa – współpracę pomiędzy mieszkańcami obu miast – podkreśla Piekunko.

Obecnie wśród miast i regionów partnerskich Świdnicy należą: Biberach, Iwano-Frankowsk, Kazincbarcika, Niżyn, Police nad Metuji, Rejon Święciański, Dystrykt Tendring oraz Trutnov.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułDepilacja laserowa – obalamy najpopularniejsze mity
Następny artykułMural z Andrzejem Wajdą. Rusztowania znikają, ale…