Strona główna 0_Slider Skarżą się na dłużący się remont Siostrzanej. “Krew nas zalewa obserwując postęp...

Skarżą się na dłużący się remont Siostrzanej. “Krew nas zalewa obserwując postęp prac”

11

Od ponad roku mieszkańców ulicy Siostrzanej otacza plac budowy. W lipcu ubiegłego roku wkroczyli tam ciepłownicy, a po nich ekipy zajmujące się remontem ulicy i przebudową podwórza między Siostrzaną a Rynkiem. Świdniczanie już wcześniej skarżyli się na problemy parkingowe. Tym razem wskazują na opieszałość budowlańców i pytają o termin ukończenia inwestycji, która zgodnie z pierwotnymi planami miała być gotowa do 30 czerwca.

To jedna z większych inwestycji prowadzonych w centrum Świdnicy. Tymczasem przy Siostrzanej pracuje zaledwie garstka robotników, którzy od tygodni nie mogą ukończyć układania bruku. Do budowy zadaszonego boksu śmietnikowego oddelegowano raptem dwóch pracowników. Czy wykonawcy i miastu nie zależy na szybkim ukończeniu prac? – pyta pan Jerzy, mieszkaniec sąsiadującej z placem budowy kamienicy w Rynku, który każdego dnia ma sposobność obserwowania postępów przy przebudowie podwórza. –  Krew nas zalewa patrząc na tempo robót. Pomimo sprzyjającej pogody nic się tam nie dzieje w weekendy, a w tygodniu pracownicy poświęcają na pracę maksymalnie 1,5 godziny. Idą na to nasze pieniądze, a z trudem szukać kogokolwiek, kto zajmowałby się nadzorem nad budową – irytuje się. Podobnie jak innych mieszkańców ulicy Siostrzanej, dziwi go także brak informacji w sprawie aktualnego terminu zakończenia przebudowy.

Przypomnijmy, w ramach wartych 4 mln 766 tys. złotych prac przewidziano rewitalizację podwórka między Siostrzaną a Rynkiem oraz remont samej ulicy Siostrzanej. Zgodnie z zawartą 4 lipca 2018 roku umową z firmą Polskie Surowce Skalne, inwestycja miała zostać ukończona do 30 czerwca 2019 roku. Roboty wciąż jednak trwają. W październiku 2018 i maju 2019 roku miasto podpisało aneksy do umowy z wykonawcą, jednak nie wiadomo, czy ustalono w nich nowy termin finalizacji inwestycji, a jeśli tak, to jaką wskazano datę. Zwróciliśmy się w tej sprawie z pytaniem do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Na odpowiedź czekamy.

Jakich zmian mogą spodziewać się mieszkańcy po zakończeniu przebudowy? – Podwórko zlokalizowane pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną zyska na estetyce i funkcjonalności, pojawi się m.in. nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Na zaprojektowanych terenach zielonych posadzone zostaną nowe byliny, krzewy ozdobne oraz drzewa niskopienne. Zaplanowano także wybudowanie zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów oraz posadowienie nowych elementów małej architektury, czyli ławek, stojaków rowerowych, koszy na śmieci oraz trejaży – wyliczała wcześniej Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Z kolei na ulicy Siostrzanej przewidziano ułożenie nawierzchni z kostki granitowej, budowę nowych chodników oraz oświetlenia ulicznego.

Michał Nadolski
[email protected]