Strona główna 0_Slider Ruszają w Polskę, by dzielić się wiedzą o LGBT+. Odwiedzą także Świdnicę

Ruszają w Polskę, by dzielić się wiedzą o LGBT+. Odwiedzą także Świdnicę

42

W najbliższy poniedziałek rusza Letnia Akademia Równości. Pięcioro aktywistów wyruszy w tygodniową podróż po Polsce, aby dzielić się wiedzą o problemach i postulatach społeczności LGBT+. Ich celem jest dotarcie do miast, w których nie odbywają się marsze równości, w tym także do Świdnicy. Akcja jest wynikiem współpracy poznańskiego stowarzyszenia Grupa Stonewall oraz marki Sprite.

W ciągu siedmiu dni organizatorzy planują odwiedzić Ostrów Wielkopolski, Świdnicę, Sandomierz, Białą Podlaską, Mrągowo, Grudziądz i Kołobrzeg. Jak zapowiadają, ich głównym celem jest rozmowa z mieszkańcami i obalenie szkodliwych mitów na temat osób LGBT+. – Skala pomówień i dezinformacji na temat społeczności LGBT+ jest ogromna. Chcemy z tym walczyć w sposób, który uważamy za najbardziej efektywny – poprzez bezpośredni kontakt z osobami, które na co dzień nie mają okazji porozmawiać z wyoutowanym gejem czy lesbijką. Badania potwierdzają, że im więcej znamy osób LGBT+, tym nasz poziom akceptacji wobec nich wzrasta – mówi Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.

Aktywiści spędzą w każdym z miast kilka godzin, w czasie których zamierzają rozmawiać z napotkanymi osobami oraz rozdawać im informacyjne ulotki i tęczowe gadżety. Do Świdnicy zawitają we wtorek, 6 sierpnia.

Jak zaznaczają pomysłodawcy, dobór miast znajdujących się na trasie Letniej Akademii Równości nie jest przypadkowy. – Z każdym rokiem w Polsce przybywa miast, w których odbywają się marsze równości. Wciąż jednak jest wiele miejsc, w których społeczność LGBT+ jest niewidoczna. Mamy nadzieję, że nasza obecność będzie wsparciem również dla miejscowych osób nieheteronormatywnych – tłumaczy Sue Bartel z Grupy Stonewall.

Letnia Akademia Równości to kolejny element globalnej kampanii „Niech gadają. Żyj rześko”, dotykającej problemu dyskryminacji oraz przejawów hejtu wobec różnych grup i osób. Jej istotą jest wspieranie autentyczności, prawa do bycia sobą i wyrażania tego a hasło kampanii #ILoveYouHater pokazuje, że najlepszą odpowiedzią na hejt może być miłość.

/Grupa Stonewall, opr. mn/

Poprzedni artykułW Witoszowie Dolnym najlepsze Myszki
Następny artykułŚwiebodzice dla Hortensji z Wałbrzycha i innych chorych