Strona główna Polityka Niedawni sojusznicy idą na bój?

Niedawni sojusznicy idą na bój?

5

Lewica podaje nazwiska swoich kandydatów do senatu. Jeszcze niedawno liderzy opozycyjnych partii deklarowali, że przynajmniej w walce o mandaty senatorskie nie staną przeciwko sobie. Wśród kandydatów został wymieniony wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski z Wiosny, współpracownik Beaty Moskal-Słaniewskiej (SLD), która demonstruje od 2015 roku swoją sympatię dla Platformy Obywatelskiej.

Wspólna kampania PO, Nowoczesnej  i SLD do Parlamentu Europejskiego. Świdnica, 17 kwietnia 2019

Sojusz Lewicy Demokratycznej, który jeszcze kilka miesięcy temu współtworzył koalicję z Platformą Obywatelską i Nowoczesną w wyborach europejskich, do parlamentu krajowego idzie wspólnie z Wiosną Biedronia. Podczas wczorajszej konferencji prasowej Włodzimierz Czarzasty, szef SLD, mówił wspólnym tonem z Adrianem Zandbergiem z Razem i Robertem Biedroniem z Wiosny o braku dążenia do dialogu ze strony lidera PO, Grzegorza Schetyny. Niewykluczone, że niedawni sojusznicy z opozycji staną do walki nie tylko o mandaty poselskie, ale także o miejsca w senacie.W okręgu wałbrzyskim konkurentami mogą stać się Katarzyna Mrzygłocka z PO i Szymon Chojnowski z Wiosny.

Chojnowski od 5 lat pełni funkcję wiceprezydenta Świdnicy, bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego i europosła. Jest bliskim współpracownikiem prezydent Świdnicy. Od początku swojej kadencji Beata Moskal-Słaniewska (SLD) ściśle współpracuje z Platformą Obywatelską. W 2018 roku PO poparła Moskal-Słaniewską w staraniach o funkcję prezydenta Świdnicy.  Do dzisiaj, mimo że SLD do parlamentu startuje w koalicji z Wiosną i Razem, świdnicka prezydent jest wymieniana przez Tomasza Siemoniaka w gronie dolnośląskich samorządowców, na których współpracę przy obecnych wyborach liczy jego partia. Mówił o tym podczas konferencji prasowej na wrocławskim Rynku 5 sierpnia 2019.

Przypomnijmy, że z poparcia PO korzystał  Wojciech Murdzek, obecnie członek prawicowej partii Porozumienie i klubu parlamentarnego PiS. Był kontrkandydatem Moskal-Słaniewskiej w wyborach samorządowych, przegrał. Partia swoje poparcie już po wygranych przez nią wyborach przelała na nową panią prezydent.

Agnieszka Szymkiewicz