Strona główna 0_Slider Marcinowice, gmina Świdnica i Strzegom szykują się do święta plonów

Marcinowice, gmina Świdnica i Strzegom szykują się do święta plonów [PROGRAMY]

1

Mieszkańcy trzech gmin powiatu świdnickiego przygotowują się do dorocznego święta plonów. W najbliższy weekend dożynki organizują gminy Świdnica, Marcinowice i Strzegom.

Dla rolników nie był to łatwy rok. Wszystkie gminy powiatu świdnickiego zostały dotknięte suszą, co w znacznej mierze odczuli także klienci. Ceny owoców i warzyw są w tym sezonie bardzo wysokie. Mimo problemów dożynki zapowiadają się hucznie.

Święto plonów w gminie Marcinowice zaplanowano w tym roku na sobotę 24 sierpnia w Szczepanowie. Część oficjalna rozpocznie się o 13.30 korowodem dożynkowym, który uroczyście przejdzie spod świetlicy wiejskiej na boisko sportowe. Korowód będzie miał w tym roku wyjątkowy charakter, bo oprócz delegacji kilkunastu sołectw i stowarzyszeń z gminy Marcinowice, korowód uświetnią również zabytkowe ciągniki rolnicze.

O godzinie 14.00 zostanie odprawiona polowa msza św., misterium chleba i dożynkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilat”. Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń oraz przewodniczący Rady Gminy Marcinowice Artur Fiołek wręczą tytuł Honorowego Obywatela Gminy Marcinowice biskupowi świdnickiemu Ignacemu Decowi. Będzie to również okazja do podziękowania rolnikom i wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.Muzyczną rozrywkę już od godziny 18.00 zapewnią trzy bloki artystyczne: “Polskie i Światowe Przeboje”, „Muzyczna Galeria Gwiazd”, a na zakończenie zabawa taneczna z zespołem „Walter band”. Muzyka będzie rozgrzewała dożynkową publiczność do późnych godzin nocnych.

Gospodarzem święta plonów w gminie Świdnica w tym roku będzie Pszenno. Uroczystości zaplanowano na 25 sierpnia o godzinie 12.30. Nowością w tym roku będzie korowód dożynkowy, który rozpocznie się na 15 minut przed Mszą św. polową na boisku sportowym w Pszennie. Podczas tegorocznego święta plonów nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na scenie wystąpią „Ale Babki”, Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”oraz Mażoretki z Pszenna. Na godz. 17.00 planowany jest występ Zespołu „BRAThANKI”. Odbędą się także konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy oraz Świdnicki Łokieć.

Za plony podziękują także rolnicy z gminy Strzegom. Uroczystości zaplanowano na 25 sierpnia. O godzinie 11.30 zostanie odprawiona msza św. w bazylice mniejszej pw. świętych Piotra i Pawła, a później rozpocznie się zabawa na Rynku. Gwiazdą będzie zespół Weekend.

Poprzedni artykułBrowar Pivovsky podbija światową scenę piwa!
Następny artykułPieczątki online, czyli jak zamówić przez internet stempel firmowy