Strona główna Wydarzenia Żarów “Kamienna pustynia” pod urzędem w Żarowie? Mieszkańcy zaskoczeni wycinką

“Kamienna pustynia” pod urzędem w Żarowie? Mieszkańcy zaskoczeni wycinką

3

Przy Urzędzie Miejskim w Żarowie trwają prace w ramach projektu rewitalizacyjnego. W ramach modernizacji sprzed magistratu usunięto trzy dorodne drzewa, w miejsce których zasadzono niższą zieleń i kilka ozdobnych drzewek. Zmiana wizerunku placu przed urzędem spotkała się jednak z krytycznymi opiniami.

Teren przy urzędzie przed i po rewitalizacji (fot. Google Maps, UM Żarów)

Dlaczego, w dobie szczególnej troski o środowisko i nawoływanie ekologów do zachowania jak największych terenów zielonych, przed urzędem zrobili Państwo coś kompletnie odwrotnego? Dlaczego usunięto poprzedni okazały skwer, a jest teraz maleńka “łezka” z nietrwałymi roślinami sezonowymi i sześcioma drzewkami ozdobnymi? Po co taki kamienny plac w tym miejscu? – pytają mieszkańcy, którzy zrewitalizowany teren nazwali wprost “kamienną pustynią”.

Wycinka drzew spowodowana była przede wszystkim bezpieczeństwem przechodniów oraz funkcjonalnością terenu przy instytucji publicznej – tłumaczy i zapewnia burmistrz Żarowa, Leszek Michalak. Na podobne przyczyny wskazują urzędnicy. – W związku z modernizacją terenu przy urzędzie usunięto przed budynkiem 3 robinie akacjowe, które były drzewami starymi i kruchymi. Dokonywano ich korekty ze względu na zagrożenie, jakie stwarzały dla przechodniów – wyjaśnia Katarzyna Janik, kierownik referatu organizacyjnego w UM Żarów.

W ramach rewitalizacji utworzono zielony skwer z krzewami zimozielonymi i kwiatami niesezonowymi. Zasadzono 9 drzew trwałych przed budynkiem: 5 brzóz pendula i 4 klony platanolistne czerwone. Ponadto w ramach rewitalizacji, wokół całego budynku nasadzone zostanie kilkadziesiąt różnorodnych krzewów oraz drzew liściastych i iglastych. Teren dostosowano do osób niepełnosprawnych, obniżono krawężniki oraz powstał ciąg pieszych z płyt granitowych. Niebawem zostanie zainstalowane nowe oświetlenie, maszty flagowe oraz ławka. Dodatkowo zamontujemy kamery w ramach miejskiego monitoringu. Prace i nasadzenia jeszcze trwają, a cały projekt zakończy się sierpniu – dodaje Janik.

Całkowita wartość projektu rewitalizacyjnego, w ramach którego – oprócz otoczenia budynku Urzędu Miejskiego – zajęto się m.in. remontem szeregu ulicy, parkiem miejskim, to blisko 7 mln 788 tys. złotych.

/mn/

fot. UM Żarów