Strona główna 0_Slider Gminne dożynki w Szczepanowie. Honory, zabawa i kampania wyborcza

Gminne dożynki w Szczepanowie. Honory, zabawa i kampania wyborcza

0

Rolnicy z gminy Marcinowice na doroczne święto plonów umówili się tym razem w Szczepanowie. Dożynki otworzył barwny korowód z paradą traktorów, a jednym z punktów uroczystości było nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Marcinowice biskupowi świdnickiemu, Ignacemu Decowi. Wśród gości znalazła się duża reprezentacja kandydatów do parlamentu.

Po paradzie biskup celebrował mszę polową, w której uczestniczyli obok mieszkańców i samorządowców także chętni do objęcia mandatów poselskich i senatorskich po jesiennych wyborach. Obecna była dawno niewidziana na lokalnych wydarzeniach była minister edukacji, obecnie poseł Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska.

Dożynki są okazją do podziękowania rolnikom i wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

Tradycją Święta Plonów jest również konkurs na wieniec dożynkowy. W tym roku
w konkursie wystartuje rekordowa liczba wieńców pieczołowicie przygotowanych przez sołectwa.

O podniebienia uczestników podczas dożynek dbają sołectwa i stowarzyszenia z gminy Marcinowice. Ze swoimi przysmakami prezentują się miejscowości: Biała, Gruszów, Kątki, Klecin, Marcinowice, Strzelce, Szczepanów, Śmiałowice, Tworzyjanów, a także Klub Seniora z Kątek, Koło Gospodyń Wiejskich w Wirach, Koło Gospodyń Wiejskich w Zebrzydowie i Zespół „Akacjowe Śpiewule”.

Muzyczną rozrywkę już od godziny 18.00 zapewnią trzy bloki artystyczne,“Polskie i Światowe Przeboje”, „Muzyczna Galeria Gwiazd”, a na zakończenie zabawa taneczna z zespołem „Walter band”. Muzyka będzie rozgrzewała dożynkową publiczność do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy zadbali także o atrakcje towarzyszące. Miejsce imprezy zostało podzielone na kilka stref, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Na najmłodszych czeka Strefa Zabawy, a w niej dmuchane zamki i zjeżdżalnie, kule wodne, animatorzy zabaw dla dzieci, mechaniczne koniki, gry i zabawy sportowe, edukacyjny namiot Nadleśnictwa Miękinia. Strefa Agro, gdzie swoje produkty prezentują firmy z branży rolnej. Specjaliści udzielają informacji dotyczących sprzętu rolniczego, jak i środków do produkcji rolnej.  Na odwiedzających swoje bramy otwiera Wiejska Zagroda „U Braci”, gdzie zaprezentowane zostaną zwierzęta hodowlane nagradzane w licznych konkursach.

/opr. asz/