Strona główna 0_Slider GDDKiA policzy ruch na drogach. Szansa na przebudowę tras?

GDDKiA policzy ruch na drogach. Szansa na przebudowę tras?

5

Trwają przygotowania do Generalnego Pomiaru Ruchu, który odbędzie się w 2020 roku. Podczas badania drogowcy sprawdzą ile samochodów jeździ po Polsce. Na podstawie wyników mogą zostać podjęte decyzje w sprawie przebudowy istniejących lub budowy nowych tras.

Generalne Pomiary Ruchu są w Polsce podstawowym źródłem informacji o ruchu drogowym. Pozyskiwane na ich podstawie dane są niezbędne administracji drogowej dla realizacji zadań związanych z zarządzaniem, utrzymaniem i planowaniem rozwoju sieci drogowej, a także do analiz środowiskowych i ekonomicznych. Wyniki pomiarów ruchu są wykorzystywane przez administracje drogowe między innymi do podejmowania decyzji o budowie nowych dróg i przebudowie istniejących odcinków, czy opracowywania projektów organizacji ruchu. Na ich podstawie określane są wskaźniki ekonomiczne decydujące o realizacji inwestycji lub jej zaniechaniu – wyjaśniają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Podobnie jak wszystkie generalne pomiary od roku 2000, badanie planowane na 2020 rok zostanie wykonane na istniejącej sieci dróg krajowych, z wyjątkiem tych odcinków, które znajdują się w miastach na prawach powiatu i w związku z tym nie są administrowane przez GDDKiA. Pomiary prowadzone będą na przestrzeni całego roku, w różnych dniach tygodnia i o różnych porach dnia, na 2285 odcinkach pomiarowych. W sumie badaniem zostanie objęta sieć drogowa o długości ponad 18 tys. km.

Badaniem objęte zostaną także trasy przebiegające przez powiat świdnicki. Na drodze krajowej nr 5 pomiary prowadzone będą w Jaroszowie (podczas pomiarów w 2015 roku ustalono, że w ciągu doby przejeżdża tam średnio 10 834 pojazdów), między Jaroszowem a Strzegomiem (14 012), między Strzegomiem a Dobromierzem (8 797), a także w Dobromierzu (7 624). Na drodze krajowej nr 34 pomiary odbędą się w Świebodzicach na ulicy Wałbrzyskiej (10 718) oraz między Wałbrzyską a Kamiennogórską (<12 tys.). Z kolei na drodze krajowej nr 35 badanie realizowane będzie: przy skrzyżowaniu z DK34 (14 871), przy skrzyżowaniu z ulicą Świdnicką w Świebodzicach (10 882), w Mokrzeszowie (12 096), Słotwinie (12 115), na ulicy Zamenhofa w Świdnicy (12-25 tys.), na ulicy Esperantystów w Świdnicy (17 617), na ulicy Szarych Szeregów w Świdnicy (15 996), w Pszennie (<12 tys.) oraz w Marcinowicach (9 446).

Michał Nadolski
[email protected]