Strona główna 0_Slider Chcą zrekonstruować średniowieczny gród w Dobromierzu

Chcą zrekonstruować średniowieczny gród w Dobromierzu

0

Gotowy jest już projekt, teraz trwają poszukiwania środków, dzięki którym możliwe będzie zrekonstruowanie średniowiecznego grodu znajdującego się obok kościoła pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu. Zachowane tam fragmenty słowiańskiego grodziska datowane są na schyłek IX i I. połowę X wieku. – O tym, że miejsce to jest istotne, świadczy fakt, że materiały archeologiczne z Dobromierza wielokrotnie były przedstawiane w opracowaniach archeologicznych wydawanych w Czechach – podkreśla wójt Jerzy Ulbin.

Wójt upatruje w rekonstrukcji obiektu spore szanse na promocję Dobromierza. – Gmina dysponuje opracowaną przez specjalistów koncepcją architektoniczno-przestrzenną rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu wraz z zabudową towarzyszącą. Projekt ten jest niezwykle ambitny, cenny historycznie, wręcz unikatowy, ale i drogi w realizacji, na którą potrzeba blisko 2 mln zł. Szukamy możliwości finansowych na odbudowę wnętrza grodu tzw. majdanu oraz jego konstrukcji obronnych: bramy wejściowej z wieżą widokową i wałów obronnych, które mogłyby częściowo pełnić rolę tarasów widokowych. W obrębie majdanu na odtworzenie czekają budynki, których relikty zostały odkryte podczas badań archeologicznych. Ujawniono wówczas zarysy czterech obiektów stosunkowo niewielkich, o wymiarach do 20 m2 oraz jednego dużego (ponad 80 m2) budynku halowego, mającego zresztą liczne analogie na wczesnośredniowiecznych grodziskach z terenu Moraw i Czech – mówi wójt w rozmowie ze Świdnickim Portalem Historycznym.

Wnętrza budynków planuje się zaaranżować na cele ekspozycyjne, w tym rekonstrukcje dawnego wyposażenia słowiańskich domostw oraz przedstawienie na planszach niektórych aspektów badań historycznych i archeologicznych nad wczesnośredniowieczną Słowiańszczyzną Zachodnią. Projekt przewiduje również budowę ścieżki edukacyjnej z tablicami informacyjnymi, rozpoczynającą bieg od sceny plenerowej w parku aż do grodziska wraz z historyczną grą terenową, obrazującą ponad 1000-letnie dzieje Dobromierza – dodaje Ulbin.

Koncepcja rewitalizacji obejmuje ponadto zagospodarowanie terenu sąsiadującego z grodziskiem, poprzez budowę pawilonu z niewielką ekspozycją muzealną, centrum informacji turystycznej i kawiarenką. – Mieszkańcy potrzebują miejsca, w którym historia spotka się z teraźniejszością, a to wszystko w otoczeniu pięknej przyrody z widokiem na dobromierski zalew. To miejsce ma w sobie ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać, łącząc te możliwości ze zwiedzaniem pozostałych zabytków na terenie gminy, stąd poszukiwanie źródeł dofinansowania tej inwestycji – komentuje Ulbin.

Więcej informacji w artykule Świdnickiego Portalu Historycznego.

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/