Strona główna 0_Slider Znów ratowali podtrute bociany

Znów ratowali podtrute bociany

1

Bociany w Polsce cieszą się szczególną sympatią, ale niestety, coraz częściej te dzielne ptaki, przebywające tysiące kilometrów, tracą zdrowie przez działalność człowieka. Fundacja Mam Pomysł uratowała trzy ptaki, które w tarapaty wpadły z powodu chorej wątroby. Przyczyną choroby jest pożywienie, zdobywane na wysypiskach śmieci.

18 czerwca straż pożarna wspólnie z pracownikami świdnickiej oczyszczalni ścieków ratowała bociana, który po szyję tkwił w odstojniku ze ściekami. Mimo starań, nie udało się go uratować. Niewykluczone, że ptak opadł z sił właśnie z powodu chorej wątroby. Z całą pewnością z takiej właśnie przyczyny osłabł bocian znaleziony w Strzegomiu, którym zaopiekowała się Fundacja Mam Pomysł (znana świdniczanom z prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt). – Pierwszy bociek, który do nas trafił w tym roku z chorą wątrobą ma się nadzwyczaj bardzo dobrze, dziobie mnie po rękach, apetyt ma ogromny – opisywała wolontariuszka na portalu społecznościowym.

Niedługo potem, 1 lipca, w tarapaty wpadły następne bociany. – Dziś zostaliśmy poproszeni o pomoc dla dwóch kolejnych bocianów z terenu Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp z oo. Także i te dwa boćki najprawdopodobniej podtruły się na pobliskim wysypisku śmieci, gdzie większość z nich niestety żeruje – czytamy na fanpage’u Fundacji Mam Pomysł. – Osłabione wpadły do zbiornika na terenie oczyszczalni, gdzie zostały uratowane przez pracowników, którym z całego serca dziękujemy za pomoc i ogromne zaangażowanie.  Bociany musiały zostać przez nas umyte z resztek przetworzonych ścieków, niestety i w tych przypadkach uszkodzona jest wątroba i musimy poddać je leczeniu . Mamy jednak nadzieję, że uda nam się wygrać walkę o ich zdrowie i powrót na wolność, trzymajcie kciuki.

Bociany, zarówno ten ze Strzegomia jak dwa uratowane na terenie oczyszczalni,  przeżyły i wyglądają coraz lepiej, co widać na zamieszczonym przez fundację 6 lipca filmiku.

Zdjęcia FMP

/zebrała asz/