Strona główna 0_Slider Zabieg zaćmy z dnia na dzień. Ale nie w Świdnicy

Zabieg zaćmy z dnia na dzień. Ale nie w Świdnicy

1

11 szpitali z 21 na Dolnym Śląsku skróciło czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy. Obecnie pacjenci pilni przyjmowani są z dnia na dzień. Pacjenci w stanie stabilnym czekają na zabieg od trzech dni do miesiąca. Liczba pacjentów oczekujących na zabieg w ciągu roku zmniejszyła się o 40 tysięcy – informuje Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W szczęśliwej jedenastce nie ma szpitala ze Świdnicy.

Zdjęcie ilustracyjne

Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia nie limituje finansowo operacji usunięcia zaćmy, co spowodowało, że na Dolnym Śląsku zwiększyła się liczba tych zabiegów i nie trzeba już latami czekać na to świadczenie. Najkrótszy czas oczekiwania jest w Wielospecjalistycznym Szpitalu – SPZOZ w Zgorzelcu, gdzie zabieg usunięcia zaćmy realizowany jest w ciągu 2-3 dni. W Centrum Okulistycznym M-MED we Wrocławiu w ciągu 7 dni. W Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie 14 dni. W Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu 14 dni. W Miedziowym Centrum Medycznym w Lubinie 30 dni – podaje rzeczniczka.

W świdnickim szpitalu Latawiec zgodnie ze stanem na 12 lipca najbliższy termin wykonania zabiegu to 23 stycznia 2020 roku.

W ubiegłym tygodniu Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął wysyłanie SMS-ów z informacją o zabiegu usuwania zaćmy bez kolejki. Trafiły one do ponad 8000 pacjentów, którzy dziś oczekują na zabieg usunięcia zaćmy i być może nie wiedzą, że można wykonać go bez czekania – tłumaczy Mierzwińska.

Szczegółowe informacje na temat czasu oczekiwania znajdują się na stronie internetowej: terminyleczenia.nfz.gov.pl lub można uzyskać dzwoniąc na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

NFZ przypomina, że pacjenci mają prawo wyboru placówki medycznej i w przypadku, gdy pacjent zdecyduje się na taką zmianę, to powinien poinformować o tym podmiot leczniczy, odebrać skierowanie i zgłosić się do nowej placówki.

– Jeszcze na początku roku mieliśmy 800 osób w kolejce, dziś pacjentów pilnych operujemy z dnia na dzień, pacjentów stabilnych do dwóch tygodni. Zapraszamy pacjentów spoza Wrocławia, którzy dziś mają wyznaczony odległy termin w innym szpitalu, gwarantujemy bezpłatny nocleg. Wszystko po to, by pacjentom oszczędzić problemów związanych z dojazdem na obowiązkową wizytę kontrolną, która odbywa się w następnym dniu po zabiegu – mówi Krzysztof Mimier prezes Centrum Okulistycznego M-Med we Wrocławiu.

/opr. red./

Poprzedni artykułPłonie zboże i kombajn [FOTO]
Następny artykułZapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji