Strona główna Wydarzenia Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji

Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji

7

Do 16 sierpnia w Pałacu w Krzyżowej można zwiedzać wystawę  „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945”.

Ekspozycja zorganizowana przez Fundację Saksońskich Miejsc Pamięci | Miejsce Pamięci Pirna-Son­nenstein porusza ciemny i do tej pory mało znany rozdział śląskiej historii: mord na pochodzących ze Śląska cho­rych psychicznie i upośledzonych umysłowo w okresie nazistowskiej dyktatury. Ludzie ci, napiętnowani jako istoty „niewarte życia”, poddawani przymusowej ste­rylizacji, od 1940 roku byli systematycznie uśmiercani. Większość mordów przeprowadzono w Saksonii.

W 1941 roku w ko­morze gazowej zakładu Pirna-Sonnenstein zamordowano 1 575 pacjentów z samego tylko Śląska. Do końca wojny w saksońskich zakładach leczniczo-opiekuńczych kilkuset ludzi zmarło z głodu lub z prze­dawkowania leków. Ale i na Śląsku mordowano chorych. Na specjalnych oddziałach dziecięcych zakładów leczni­czych we Wrocławiu i Lublińcu lekarze zabijali młodzież i dzieci uznane za nieodwracalnie upośledzone.

W obozach koncentracyjnych Auschwitz i Groß-Rosen dokonywano selekcji więźniów niezdolnych do pracy, a następnie uśmiercano ich w zakładach Pirna-Sonnenstein i Bernburg.

Ekspozycja jest dostępna w j. polskim i j. niemieckim i można ją zwiedzać w Pałacu w Krzyżowej (I piętro, hol).

Wystawa jest częścią projektu sfinansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.

/Fundacja Krzyżowa/