Strona główna Wydarzenia Świebodzice W poszukiwaniu historii Świebodzic: spacer szlakiem murów obronnych

W poszukiwaniu historii Świebodzic: spacer szlakiem murów obronnych

0

Po spacerze po cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej, wycieczce tropem świebodzickich świątyń, spotkaniu przy organach w kościele pw. śś. Piotra i Pawła oraz prelekcji na temat kobiet w historii miasta, przyszła pora na spacer szlakiem murów obronnych. Zbiórka w czwartek o godzinie 18.00 na Rynku w Świebodzicach, przy wejściu do ratusza.

Mury obronne to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w naszym mieście. Nic dziwnego, że często były fotografowane, a ich wizerunek umieszczany na pocztówkach. Razem z Adrianem Sitko zabierzemy Was na spacer śladem ich niesamowitej historii – zaprasza współorganizator miejskiego zwiedzania, Tomasz Merchut. – Przechodząc wzdłuż murów zobaczymy najwyższy zachowany fragment, odwiedzimy basztę wraz z tarasem, a także miejsca, w których dawniej znajdowały się bramy do miasta.

Świebodzice posiadają jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów fortyfikacyjnych miast. Zachowane fragmenty pochodzą najprawdopodobniej z XV w. Były one sukcesywnie rozbudowywane i pod koniec XVIII w. w ich skład wchodziło 10 baszt i 3 bramy oraz obwarowania zamku. System ten uzupełniany był przez wały ziemne i fosę. Okalające miasto mury okazywały się skuteczne choćby w 1427 r. gdy odparto atak husytów, jednak nie zawsze potrafiły obronić miasto przed atakiem. Mimo licznych wojen pożarów oraz prób ich rozebrania przez Francuzów w 1809 r. zachowały się one w 80% i stanowią jeden z najlepiej kompletnych systemów obwałowań miejskich w kraju.

/mn/

Poprzedni artykuł66-latek z Żarowa oszpecił „Nagą Pannę”
Następny artykułTrwa budowa sportowego zaplecza przy boisku w Witkowie