Strona główna 0_Slider Przetarg na dostawę elektrycznych autobusów od nowa

Przetarg na dostawę elektrycznych autobusów od nowa

7

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy zdecydowało się ogłosić nowy przetarg na dostawę elektrycznych autobusów. Poprzednie zamówienie zostało unieważnione z powodu braku ofert, a efektów nie przyniosły też negocjacje prowadzone przez przewoźnika z firmą Volvo. Jeżeli tym razem uda się rozstrzygnąć zamówienie, nowe autobusy miałyby dotrzeć do Świdnicy do końca marca 2020 roku.

Prezentacja nowych Solarisów Urbino na świdnickim Rynku (czerwiec 2018 roku)

Przypomnijmy, w marcu MPK Świdnica ogłosiło przetarg na dostawę dwóch dwunastometrowych autobusów elektrycznych, które miałyby obsługiwać 2 linie miejskie – „jedynkę” i „szóstkę”. Każdy z nich ma mieścić minimum 70 pasażerów, w tym co najmniej 26 na miejscach siedzących, posiadać klimatyzację części pasażerskiej i kabiny kierowcy, kasowniki z funkcją biletomatu, a także kamery monitoringu. W ramach tego zamówienia planowano również zakup dwustanowiskowej stacji ładowania typu plug-in, do długiego ładowania podczas postoju nocnego w zajezdni oraz jedną stację szybkiego ładowania, która miałaby „doładowywać” elektryki w połowie dnia ich dziennej pracy i w ten sposób wydłużyć ich dzienny zasięg.

Pod koniec kwietnia okazało się, że pomimo zainteresowania ze strony 3 producentów, blisko 160 zadanych przez nich pytań i przedłużenia terminu składania ofert na dostawę autobusów, do przetargu nie zgłosiła się ani jedna firma. Przedstawiciele miejskiego przewoźnika zapowiadali jednak podjęcie kroków zmierzających do realizacji dostawy. W tym celu zdecydowano się na rozmowę bezpośrednio z jednym z producentów – firmą Volvo Buses Polska.

Także w tym przypadku nie udało się dojść do porozumienia, dlatego 27 czerwca świdnickie MPK wszczęło całą procedurę przetargową od nowa, rozdzielając jednak zakup autobusów i stacji ładowania. To właśnie z powodu połączenia obu elementów w pierwszym zamówieniu potencjalni chętni mieli wstrzymać się od składania ofert. – Producenci autobusów musieliby tworzyć konsorcja z firmami specjalizującymi się w budowie stacji ładowania – tłumaczy prezes MPK, Tomasz Kurzawa. Teraz jednak jest szansa na pomyślne rozstrzygnięcie przetargu. W takim przypadku dostawca elektrycznych autobusów mógłby zostać wybrany już w sierpniu 2019 roku, a nowe pojazdy mogłyby dotrzeć do Świdnicy do 30 marca 2020 roku.

Jak dodaje Kurzawa, w planach świdnickiego przewoźnika jest zakup kolejnych elektrycznych autobusów. Po dwa pojazdy mają być dostarczane w 2023, 2025 oraz 2028 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPędził 105 km/h
Następny artykułPodpalenie traw przy krajowej „piątce”? Służby apelują do kierowców z wideorejestratorami