Strona główna 0_Slider Pasażerowie skarżą się na fetor i tragiczny stan toalet. Czy na dworcu w...

Pasażerowie skarżą się na fetor i tragiczny stan toalet. Czy na dworcu w Żarowie będzie czysto?

2

Budynek dworca kolejowego w Żarowie, gruntowanie odnowiony i wyremontowany w minionym roku, miał być wizytówką naszego miasta. I służyć mieszkańcom oraz pasażerom. Niestety podróżni, którzy oczekują na pociąg nie chcą korzystać z odnowionej poczekalni, bo zazwyczaj siedzą tam osoby będące pod wpływem alkoholu. Mieszkańcy narzekają na fetor, a na pociąg zmuszeni są czekać na peronie, bez względu na pogodę. Podobna sytuacja jest z toaletą na dworcu kolejowym, która udostępniona jest wszystkim podróżnym. Miejsce to jest zniszczone, zabrudzone i odstrasza wszystkich, którzy chcą z niego skorzystać.

Stan toalety na dworcu w Żarowie uwiecznił na filmie, a następnie udostępnił w internecie jeden z mieszkańców

Zarządcą budynku dworca kolejowego w Żarowie są Polskie Koleje Państwowe. – Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę PKP na te problemy. Odbywały się spotkania i rozmowy z przedstawicielami PKP. Wysyłaliśmy też zapytania w tej sprawie do rzecznika prasowego, na które nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Od kilku dni na portalu społecznościowym udostępniony jest film obrazujący zdewastowaną toaletę. Ponownie zapytaliśmy rzecznika prasowego, czy w związku z zaistniałą sytuacją podjęte zostaną jakiekolwiek działania – mówi Magdalena Pawlik z żarowskiego magistratu.

Po ponownej próbie kontaktu odpowiedź udało się uzyskać. – Powierzchnia publiczna wraz z toaletą na dworcu w Żarowie jest regularnie sprzątana przez firmę dbającą o utrzymanie czystości, tak żeby utrzymać jej odpowiedni standard czystości. W najbliższym czasie w celu rozwiązania problemu zaśmiecania obiektu – w szczególności toalet ponownie zostaną zamontowane tzw. wrzutomaty umożliwiające skorzystanie z toalet za opłatą. Takie rozwiązanie zostało wdrożone na kilku innych dolnośląskich dworcach, co pozwoliło na utrzymanie odpowiedniego standardu czystości, a także uniknięcie dewastacji toalet przez osoby postronne – zapewnia Bartosz Mazur, naczelnik wydziału eksploatacji PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.

Dworzec kolejowy w Żarowie jest czynny w godzinach 04:00 – 24.00, a czynności otwierania i zamykania obiektu zostały zlecone firmie, która pełni na obiekcie czynności ochrony doraźnej. W budynku dworca w Żarowie zainstalowane są także kamery monitoringu, do którego PKP ma dostęp – dodaje Mazur. Z kolei problemy dotyczące przesiadywania na dworcu osób będących pod wpływem alkoholu zgłaszane mają być na policję.

Wszelkie zapytania dotyczące funkcjonowania dworca kolejowego w Żarowie należy zgłaszać do: Polskie Koleje Państwowe S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu, ul. Joannitów 13, 50-525 Wrocław, nr tel. 71 717 53 34.

Stan dworca w maju 2018 roku, krótko przed oficjalnym otwarciem:

/UM Żarów, opr. mn/