Strona główna 0_Slider Ostatni film kręcony w ruinach świebodzickiej Sileny. Zobacz zwiastun „Malowanego ptaka”

Ostatni film kręcony w ruinach świebodzickiej Sileny. Zobacz zwiastun „Malowanego ptaka”

1

Na wrzesień zapowiedziano premierę filmu „Malowany ptak”, będącego adaptacją kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego. Zdjęcia do czesko-słowacko-ukraińskiej koprodukcji kręcono m.in. na terenie dawnych zakładów Silena w Świebodzicach. Produkcja doczekała się pierwszego, pełnego zwiastuna.

Plan filmowy na terenie Sileny (zdjęcie użyczone)

Wydana w 1965  roku powieść Kosińskiego o losach żydowskiego chłopca, uwikłanego w świat przemocy, gwałtów, dewiacji seksualnych i społecznych, osadzona w tragicznych i okrutnych realiach II wojny światowej, wywołała ogromnie kontrowersje. Ekranizacji podjął się czeski reżyser Václav Marhoul, a w obsadzie znaleźli się aktorzy światowego formatu – Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier. W roli głównej występuje Petr Kotlár.

Zdjęcia do filmu powstały na Słowacji, Ukrainie, w Czechach, a także Polsce – właśnie w Świebodzicach, na terenie dawnych zakładów lniarskich Silena. Wcześniej ruiny były planem filmowym m.in. dla takich filmów, jak „Miasto 44”, „Czas honoru – powstanie” i serialu „Ślepnąc od świateł”. Pod koniec września 2018 roku teren został sprzedany, natomiast w listopadzie tego samego roku nowy właściciel przystąpił do wyburzania resztek zabudowań przemysłowych.

„Malowany ptak” będzie także rywalizował w konkursie głównym podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

/opr. mn/

Poprzedni artykułZaginął Gruby z Komorowa
Następny artykułW Wirkach powstanie zatoka autobusowa z nową wiatą