Strona główna 0_Slider Kto oszpecił Nagą Pannę?

Kto oszpecił Nagą Pannę?

6

Rzeźba, która stała się jednym z nieodłącznych elementów centrum Żarowa, ma niezwykłą historię. W tym roku Naga Panna, wykonana przez znakomitego rzeźbiarza Ryszarda Waldemara Zamorskiego staraniem społeczników została odnowiona. Cały trud jednej nocy zniweczył wandal, który – co niewykluczone, nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego działanie ani nie bawi, ani nie ma nic wspólnego ze sztuką.

Rzeźba powstała w 1978 roku ramach Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej, którą zorganizowała Maria Bor, rzeźbiarka dobrze znana świdniczanom z rzeźby Renifera. Mokra Panna, nazywana tak ze względu na posadowienie jej w fontannie na placu Magistrackim, przez lata towarzyszyła Wałbrzyszanom. W tym czasie powstał drugi odlew, z masy betonowej. Został wypalony w Żarowskich Zakładach materiałów Ogniotrwałych. Artysta o nim zapomniał, a rzeźba trafiła na plac przed Nefrytem.

Na zdjęciach Fundacji ostatni etap renowacji:

Na pomysł odnowienia Nagiej Panny wpadli społecznicy z Fundacji Inicjatywa B oraz z Labiryntarium. Zebrali środki i w tym roku rzeźba została odnowiona przez Jana Zamorskiego, syna twórcy panny. Udało się ja uzupełnić o parasol, widoczny na projekcie.

Dzisiaj rano społecznicy zobaczyli rzeźbę z pomalowanymi farbą ustami i paznokciami. Ich zdaniem to żaden akt twórczy, a zwykły wandalizm.

Wczoraj w nocy ktoś posunął się daleko i zniszczył nasza pracę która była wsparta finansowo przez żarowskie instytucje ale także mnóstwo osób prywatnych. Sprawa została zgłoszona do UM ale także na policję. Sprawdzamy monitoring, a was prosimy o jakąkolwiek informację mogąca pomoc w ujęciu wandali. Szkoda… Dbamy o to miasto bardzo, ale jak widać są tumany, którym to przeszkadza – gorzkich słów nie szczędzi Tomasz Nycz, prezes Fundacji Inicjatywa B i prosi świadków o pomoc w ustaleniu, kto zniszczył rzeźbę. Sprawa została zgłoszona do Urzędu Miejskiego i na policję. Informacje można przekazywać m.in. przez fanpage Fundacji.

Rzeźba czeka jeszcze na odsłonięcie. Tomasz Nycz deklaruje, że do tego czasu Fundacja i stowarzyszenie postarają się przywrócić jej należyty wygląd. Warto dodać, że Naga Panna to jedyna miejska rzeźba w Żarowie.

/asz/

Poprzedni artykułWysokie zwycięstwo z beniaminkiem IV ligi! [FOTO]
Następny artykułPiknik dla chorego Damiana już w niedzielę! Na charytatywną imprezę zaprasza m.in. Michał Wiśniewski