Strona główna 0_Slider Historia na wyciągnięcie ręki. Wycieczki śladami świdnickiej twierdzy co sobotę

Historia na wyciągnięcie ręki. Wycieczki śladami świdnickiej twierdzy co sobotę

0

Szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników historii, szczególnie tej związanej z militariami. W ramach projektu „Festiwal wrażeń”, w ramach specjalnych wycieczek będzie można poznać tajemnice twierdzy Świdnica, średniowieczną sztukę wojenną oraz świat ukryty za murami obronnymi miasta. Pierwsza wycieczka już 6 lipca!

Miejscem wydarzeń będą pozostałości militarne Świdnicy, po których oprowadzą uczestników rycerze, damy, żołnierze w strojach historycznych, przybliżając historię militarnych umocnień miasta – od średniowiecza do XVIII wieku – w wakacyjne soboty w godzinach 11.00 – 13.00. Podczas działań uczestnicy obejrzą pokaz strojów i rynsztunków bojowych, poćwiczą sprawność strzelecką w nawiązaniu do tradycji średniowiecznego bractwa kurkowego, odbędą szkolenie z musztry i poznają sposób funkcjonowania różnych obiektów twierdzy. Nie zabraknie zagadek, quizów i zadań dla całej rodziny.

Zachęcamy świdniczan i nie tylko do udziału w naszych ciekawych i pełnych zagadek wyprawach, które organizować będziemy w każdy weekend lipca oraz sierpnia. Szczególnie namawiamy do udziału całe rodziny, którym gwarantujemy dobrze spędzony czas w sobotnie południa. Udział w naszej zabawie jest bezpłatny – mówi Agnieszka Gorgoń z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Na wycieczki obowiązują zapisy, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wcześniej zgłosić się do organizatora – tel. 74 852-02-90, e-mail: [email protected]

Tematem pierwszej wycieczki będzie „Barbakan, basteja, rogatka… militarna to zagadka?” – czyli jak wyglądała budowa, oblężenie i obrona twierdzy Świdnica (termin: 6 lipca, 3 sierpnia).

Tematami kolejnych wycieczek będą:

  •  „Mury, baszty, kamienice… czyli jak budowano Świdnicę” – o średniowiecznych murach obronnych i życiu w średniowiecznym mieście (termin: 13 lipca, 10 sierpnia).
  • „Niestraszne nam przeszkody – pobawimy się w podchody!” – zagadki i quizy strategiczne z różnych dziedzin wiedzy i nauki – coś dla prawdziwych odkrywców (termin: 20 lipca, 17 sierpnia).
  • „Fort Witoszowski” – żywa lekcja historii w Muzeum Broni (termin: 27 lipca, 24 sierpnia).

Projekt „Festiwal wrażeń” realizuje Gmina Miasto Świdnica wspólnie ze Stowarzyszeniem Branka o.p.s. z Nachodu, Gminą Miejską Kłodzko oraz Powiatem Kłodzkim. Celem projektu jest zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego na pograniczu oraz stworzenie wspólnej oferty promocyjnej.

W roku 2019 tematem przewodnim festiwalu jest historia wojskowości. Podczas wakacji w 8 różnych obiektach turystycznych, w rożne dni tygodnia, będą odbywały się warsztaty dostarczające unikalne przeżycia i wrażenia, które sprawią, że zwiedzający będą nie tylko biernymi odbiorcami, ale również aktywnymi uczestnikami wydarzeń. Obiekty po stronie czeskiej: Zamek w Adrspachu, Rezerwat przyrody Dubno, Twierdza Dobrosov; po stronie polskiej: Pałac Żelazno, Dwór Sarny, Zamek Kapitanowo, pozostałości militarne Świdnicy oraz Twierdza Kłodzko. Szczegółowe informacje na temat terminów i miejsc wydarzeń można znaleźć na stronie www.festiwalwrazen.pl.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułZarząd Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” zabiera głos po wypadku na terenie zakładu
Następny artykułŚwiebodzice: remont ulicy Krasickiego na finiszu