Strona główna 0_Slider Dawcy pilnie poszukiwani. Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Dawcy pilnie poszukiwani. Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

1

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju apelują o oddawanie krwi. Lekarze przypominają, że w okresie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna, bo zdarza się więcej wypadków, a wielu dawców wyjeżdża na urlopy i krwi brakuje.

fot. RCKiK Wałbrzych

W dniu dzisiejszym odnotowaliśmy krytyczną ilość dawców krwi na naszym terenie. Na całym obszarze RCKiK w Wałbrzychu (11 powiatów), krew oddało niespełna 45 osób – mówi Joanna Ziejło-Augun z wałbrzyskiego RCKiK. – Wakacje są dla naszych pacjentów bardzo trudne. Rośnie zapotrzebowanie na ten cenny dar, natomiast spada ilość osób mogących oddać krew. Ta smutna rzeczywistość, może mieć potencjalnie wpływ na każdego z nas. Krwi nie da się wyprodukować, tylko drugi człowiek może się nią podzielić. Aktualnie z krwi korzystają m.in. osoby chore na białaczkę i inne nowotwory, osoby po wypadkach, po przeszczepach, noworodki, jak i osoby starsze – dodaje Ziejło-Augun.

Krew można oddać codziennie w RCKiK w Wałbrzychu, przy ul. Chrobrego 31 w godzinach od 7.00 do 13.30, a także podczas zbiórek wyjazdowych. Najbliższa wizyta krwiobusa w Świdnicy, przed dworcem kolejowym Świdnica Miasto, odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 9.00. Z pełnym kalendarzem zbiórek krwi można się zapoznać na stronie RCKiK Wałbrzych.

Kto może oddać krew? Taka osoba powinna mieścić się wiekowo między 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków na nadciśnienie i antykoncepcyjnych). Najlepiej zjeść lekki posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i nie picie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

/mn/

Poprzedni artykułKolejny dzień z pogodowym ostrzeżeniem
Następny artykułSpora suma skradziona z auta. Nieoficjalnie: chodzi o milion złotych