Strona główna Wydarzenia W jakich sytuacjach warto udać się do urologa?

W jakich sytuacjach warto udać się do urologa?

0

Urolog to chirurg specjalizujący się w leczeniu narządów moczowo-płciowych. Jego pacjentami są głównie mężczyźni. Często panowie unikają jednak wizyty u lekarza, odkładając ją do momentu, gdy ból nie pozwala im normalnie funkcjonować. Kiedy należy udać się do urologa?

W jakich sytuacjach warto udać się do urologa?

Sygnały, które powinny nakłonić do wizyty u urologa
Gdy mężczyzna odczuwa ból w czasie mikcji lub też kolor moczu ma ciemną barwę, a dodatkowo pojawia się pieczenie lub swędzenie w cewce moczowej, jest to sygnał, że potrzebna jest wizyta u urologa. Niepokojącym objawem jest również nietrzymanie moczu, wszelkie zmiany na prąciu, jądrach lub ich bolesność. Częste parcie na pęcherz, konieczność nieustannego biegania do toalety oraz zmniejszenie ilości moczu także wskazują, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Również w sytuacji, gdy po urazie pojawia się ból w podbrzuszu, konieczna jest wizyta u urologa. Szukając lekarza, wystarczy wejść na stronę: urolog we Wrocławiu na tourmedica.pl, by uzyskać adresy gabinetów specjalistów z tej dziedziny w danym mieście.

O czym mogą świadczyć wymienione objawy?
Najczęściej występującym schorzeniem u mężczyzn jest łagodny przerost gruczołu krokowego. Pojawia się w dojrzałym wieku i powoduje zaburzenia oddawania moczu. U młodszych panów objawy mogą świadczyć o toczącym się stanie zapalnym. Ale także sygnalizować rozwijający się nowotwór, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Przyczyną bólu może być stulejka, zazwyczaj występująca u dzieci. Ten defekt anatomiczny może jednak dotyczyć również dorosłych mężczyzn. Bywa przyczyną problemów z oddawaniem moczu oraz z aktywnością seksualną. Więcej na ten temat mówi artykuł: „Operacja stulejki – zabieg urologiczny”.

Profilaktyka nowotworów
Mężczyźni po 50 roku życia powinni systematycznie, raz w roku, odwiedzać urologa, by przeprowadzić badania profilaktyczne, wykrywające nowotwór gruczołu krokowego we wczesnym stadium. Osoby, w których rodzinie występowały przypadki tej choroby, powinni przeprowadzać badanie już po przekroczeniu 40 roku życia. Wczesne wykrycie zagrożenia pozwala na skuteczne leczenie.

W każdej sytuacji, gdy w układzie moczowo-płciowym dzieje się coś odbiegającego od normy, należy udać się do lekarza urologa. Nie wolno bagatelizować objawów, gdyż te mogą być spowodowane poważna chorobą.

/Artykuł sponsorowany/