Strona główna Wydarzenia Świdnica Stojaki w centrum Świdnicy. Do czego będą służyły?

Stojaki w centrum Świdnicy. Do czego będą służyły?

3

Od minionej soboty w centrum Świdnicy trwa montaż stojaków pod tablice informacyjne, które stworzą  trasę turystyczną “Szlakiem kamienia”. W czternastu miejscach będzie można przeczytać informacje o ciekawych budowlach i elementach kamiennych. To jedna z ostatnich części polsko-czeskiego projektu.

Stojaki wraz z tablicami wykonuje wyłoniona w drodze zapytania ofertowego firma Pikgroup ze Świdnicy. Koszt realizacji zamknie się kwota 80 tysięcy złotych netto. Stylizowane zgodnie z wymogami prowadzonej przez miasto polityki reklamowej stojaki pojawiły się m.in. w Rynku, przed katedrą, w parku przy ul. Wrocławskiej, na ulicy Kotlarskiej i placu św. Małgorzaty. Mieszkańcy i turyści będą mogli przeczytać krótkie informacje m.in. o kamiennych portalach, o fontannach, kamieniu Jakuba Tau, pozostałościach po murach obronnych miasta i katedrze. Rozszerzone wiadomości znajdą się na stronie szlakkamienia.eu. Portal jest w trakcie uzupełniania.

Świdnica od 2017 roku projekty realizuje w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska–Polska pod nazwą “Szlak Kamienia” wraz z partnerami z Czech i Polski, czyli miastem Horice, Stowarzyszeniem Podzvicinsko oraz gminami Strzegom i Dobromierz. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro. Budżet zadań dla miasta Świdnicy to 315 600 euro, w tym dotacja ok. 268 tys. euro.

W ramach programu zostały odrestaurowane zabytkowe fontanny na świdnickim Rynku, wyznaczono także trasy turystyczne, zostały wydane mapki i foldery. Część wydawnictw jest dostępna w punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy. Realizacja programu kończy się 30 czerwca.

/asz/