Strona główna Temat dnia Upał w regionie. Stanęły kolejne kurtyny wodne, apel o oszczędzanie wody w...

Upał w regionie. Stanęły kolejne kurtyny wodne, apel o oszczędzanie wody w Strzegomiu

0

Do czwartkowego wieczoru przedłużono obowiązywanie wydanego przez meteorologów ostrzeżenia II stopnia przed upałem. W kolejnych miejscowościach powiatu stawiane są kurtyny wodne, ochłodę starają się zapewnić strażacy z OSP, a świdnickie MPK wyraziło zgodę na zmianę stroju służbowego kierowców. W Strzegomiu zaapelowano do mieszkańców o oszczędne korzystanie z wody.

Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C – mówi synoptyk IMGW, Krzysztof Salanyk. Pogodowe ostrzeżenie II stopnia obowiązuje obecnie do godziny 20.00 w czwartek. – Przewiduje się możliwość ponownego wydania ostrzeżenia o upale obowiązującego w piątek i sobotę – zaznacza Salanyk. Dodatkowo, od północy do czwartkowego ranka nad regionem mogą przejść burze z opadami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm, porywami wiatru do 90 km/h, a miejscami z opadami gradu. Ostrzeżenie rozesłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Z trwającą od kilku dni falą upałów na różne sposoby próbują sobie radzić mieszkańcy. W Świebodzicach wszyscy spragnieni wytchnienia od gorąca mogą się ochłodzić przy kurtynie wodnej, która stanęła na Rynku. Od tygodnia podobne urządzenie stoi także w centrum Świdnicy. Ochłody można szukać także w Jaworzynie Śląskiej – kurtyna wodna stanęła na skwerze u zbiegu ulic Wolności i Towarowej. Jak mówią strażacy z OSP Jaworzyna Śląska, Z tej formy ochłody będzie można skorzystać między godz. 13 a 16, do czasu aż upały zelżeją.

Z uwagi na panujące warunki zmiany wprowadzono w ubiorze kierowców świdnickiego MPK. – Już drugi dzień temperatura utrzymuje się powyżej 32 stopni i dlatego Zarząd spółki po konsultacji ze związkami zawodowymi zezwolił na odstępstwa w stroju służbowym kierowców polegające na zastąpieniu długich spodni krótkimi, którym towarzyszyć ma koszulka z krótkim rękawem i logo firmy – informuje Witold Tomkiewicz, rzecznik MPK Świdnica.

Z kolei  strzegomska spółka Wodociągi i Kanalizacja zwróciła się do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodą, tj. zgodnie z przeznaczeniem i zaspokajaniem w pierwszej kolejności potrzeb socjalno-bytowych. – Panujące wysokie temperatury i brak opadów deszczu zwiększyły zapotrzebowanie na wodę, a podlewanie ogródków i trawników oraz napełnianie basenów kąpielowych w znacznym stopniu zmniejsza ilość gromadzonej wody. W przypadku dalszych, tak dużych rozbiorów może występować obniżone ciśnienie w sieci , przerwy w dostawie lub brak wody. Prośba podyktowana jest troską o wszystkich mieszkańców naszej Gminy, ponieważ kiedy jeden zużyje wodę na rabatki, drugi nie będzie jej miał do picia. Szanujmy największe dobro jakim jest woda, której zapasy, niestety nie są nieograniczone – stwierdzono w komunikacje zamieszczonym na stronie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

/mn/