Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy wzięli udział w międzynarodowej wymianie, która jest jednym z działań projektu „Don’t be afraid of math” w ramach programu Erasmus+.
Gospodarzem tego spotkania była szkoła w Peniche w Portugalii. Gościła uczestników z sześciu europejskich państw: Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji , Słowacji i Chorwacji . Tytuł wizyty nosił „Navigatio fun” (Zabawa z nawigacją).
W programie spotkania uczniowie mieli okazję posługiwać się matematyczną nawigacją podczas zwiedzania Peniche. Podzieleni na międzynarodowe grupy spacerowali po miasteczku i rozwiązywali zadania związane z lokalnymi atrakcjami i tradycjami. Duże zaciekawienie wzbudziły unikatowe na skalę światową koronki klockowe z Peniche, a przede wszystkim możliwość zobaczenia na żywo pracy koronczarek oraz samodzielnego zmierzenia się z tym zawodem.
Peniche to miejscowość położona nad Atlantykiem, dlatego uczestnicy wizyty zwiedzili latarnię morską oraz poznali przyrządy używane w nawigacji dawniej i dziś. Ze szczytu budowli rozpościerał się niesamowity widok na ocean.
Jednym z punktów programu była wizyta w lizbońskim muzeum gdzie zwiedzano ekspozycję „Związki matematyki ze sztuką”. Uczestnicy mogli podziwiać symetrię, przenikanie się figur dwu- i trój-wymiarowych oraz przykłady zastosowania „złotego podziału” w sztuce i w codziennym życiu.
Bardzo emocjonujące okazały się rozgrywki matematyczne z wykorzystaniem platformy Khan Academy oraz gry karcianej SUPER T. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję do poznania nowych aktywizujących metod nauczania. Po dwóch turach rozgrywek wyłoniono zwycięzców. Uczennica ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy Monika Mucha okazała się najlepsza w rankingu matematycznych potyczek z platformą Khan Academy.
Chociaż głównym tematem wymiany była matematyka, uczestnicy mieli okazję poznać najważniejszą atrakcję Peniche – surfing. Ochotnicy wzięli udział w lekcji surfowania. Mogli doświadczyć, że to nie tylko piękny, ale i niełatwy sport. Śmiałkowie przekonali się jak trudno ustać na desce, choćby parę sekund, kiedy nadpływa fala za falą.
W programie wizyty znalazło się także zwiedzanie pięknej stolicy Portugalii – Lizbony, a w niej dzielnicy Belem z jej monumentalnymi zabytkami : Pomnikiem Odkrywców, Klasztorem Hieronimitów oraz Twierdzą de Belem.
Uczestnicy spotkania w Portugalii na pewno nie zapomną tamtejszych przysmaków – ryb, owoców morza i przepysznych deserów, a zwłaszcza słynnych pasteis de nata.
Uczniowie biorący udział w wizycie zostali niezwykle ciepło przyjęci przez rodziny ich goszczące. Przez pięć dni mieszkali w domach rówieśników ze szkoły w Peniche. Mogli poznać zwyczaje i tradycje przyjaciół z Portugalii. Nawiązali przyjaźnie, które z pewnością będą kontynuować, zwłaszcza, że przed nimi drugi rok projektu podczas którego dojdzie do kolejnych wymian międzynarodowych w Słowacji i Chorwacji.
Hanna Turek – koordynator projektu w polskiej szkole