Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnicka młodzież w Portugalii

Świdnicka młodzież w Portugalii [FOTO]

0

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy wzięli udział w międzynarodowej wymianie, która jest jednym z działań projektu „Don’t be afraid of math” w ramach programu Erasmus+.

Gospodarzem tego spotkania  była szkoła w Peniche w Portugalii. Gościła uczestników z sześciu europejskich państw: Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji , Słowacji i Chorwacji . Tytuł  wizyty nosił  „Navigatio fun” (Zabawa z nawigacją).

W programie spotkania uczniowie mieli okazję  posługiwać się matematyczną nawigacją podczas zwiedzania Peniche. Podzieleni na międzynarodowe grupy spacerowali po miasteczku i rozwiązywali zadania związane z lokalnymi atrakcjami i tradycjami. Duże zaciekawienie wzbudziły unikatowe na skalę światową koronki klockowe z Peniche, a przede wszystkim możliwość zobaczenia na żywo pracy koronczarek oraz samodzielnego  zmierzenia się z tym zawodem.

Peniche to miejscowość położona nad Atlantykiem, dlatego uczestnicy wizyty zwiedzili latarnię morską oraz poznali przyrządy używane w nawigacji dawniej i dziś. Ze szczytu budowli rozpościerał się niesamowity widok na ocean.

Jednym z punktów programu była wizyta w lizbońskim muzeum gdzie zwiedzano ekspozycję „Związki matematyki ze sztuką”. Uczestnicy mogli podziwiać symetrię, przenikanie się figur dwu- i trój-wymiarowych oraz przykłady zastosowania „złotego podziału” w sztuce i w codziennym życiu.

Bardzo emocjonujące okazały się rozgrywki matematyczne z wykorzystaniem platformy Khan Academy oraz gry karcianej SUPER T. Uczniowie i nauczyciele  mieli okazję do poznania nowych aktywizujących metod nauczania. Po dwóch turach rozgrywek wyłoniono zwycięzców. Uczennica ze Społecznej Szkoły Podstawowej w  Świdnicy Monika Mucha  okazała się najlepsza w rankingu matematycznych potyczek z platformą Khan Academy.

Chociaż głównym tematem wymiany była matematyka, uczestnicy mieli okazję poznać najważniejszą atrakcję Peniche – surfing.  Ochotnicy wzięli udział w lekcji surfowania. Mogli doświadczyć, że to nie tylko piękny, ale i niełatwy sport. Śmiałkowie przekonali się  jak trudno ustać na desce, choćby parę sekund, kiedy nadpływa fala za falą.

W programie wizyty znalazło się  także zwiedzanie pięknej stolicy Portugalii – Lizbony, a w niej dzielnicy Belem  z jej monumentalnymi zabytkami : Pomnikiem Odkrywców, Klasztorem Hieronimitów oraz Twierdzą de Belem.

Uczestnicy spotkania w Portugalii na pewno nie zapomną tamtejszych przysmaków – ryb, owoców morza i przepysznych deserów, a zwłaszcza słynnych pasteis de nata.

Uczniowie biorący udział w wizycie zostali niezwykle ciepło przyjęci przez rodziny ich goszczące. Przez pięć dni mieszkali w domach rówieśników ze szkoły w Peniche.  Mogli poznać zwyczaje i tradycje przyjaciół z Portugalii. Nawiązali przyjaźnie, które z pewnością będą kontynuować,  zwłaszcza, że przed nimi drugi rok projektu podczas którego dojdzie do kolejnych wymian międzynarodowych w Słowacji i Chorwacji.

Hanna Turek – koordynator projektu w polskiej szkole

Poprzedni artykułMiniaturowe zmagania najmłodszych pianistów w Świdnicy
Następny artykułProblem zarastającej rzeki wraca jak bumerang