Strona główna 0_Slider Przetną wstęgę w parku za 19 milionów

Przetną wstęgę w parku za 19 milionów

7

W najbliższą niedzielę nastąpi symboliczne przecięcie wstęgi i oficjalnie oddanie do dyspozycji świdniczan zrewitalizowanego Parku Centralnego. Pierwotnie planowano, że odnowiony teren zostanie otwarty jesienią ubiegłego roku, a inwestycja pochłonie 11 mln złotych.

Przypomnijmy, rozpoczęta w marcu 2017 roku rewitalizacja objęła cały parkowy teren o powierzchni 12 hektarów. W ramach inwestycji zajęto się oczyszczeniem cieków wodnych, budową fontann, przebudową placu zabaw, ścieżek i kładek dla pieszych, wykonaniem nasadzeń zieleni, a także wyremontowano schody i rozarium. – Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, o czym będą się mogli Państwo przekonać wczesną jesienią – deklarowała w lutym 2018 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Termin zakończenia rewitalizacji był jednak kilkukrotnie przekładany. Doszło do tego m.in. z uwagi na przedłużające się prace przy budowie trzech nowych kładek nad Witoszówką i Młynówką, które zgodnie z zawartą przez miasto umową miały być gotowe do 25 września 2018 roku. Przesunięcie terminu wpłynęło na opóźnienie robót związanych z wykonaniem instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej a także budowy ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej na terenie parku. Ostatecznie większość prac udało się zakończyć w grudniu ubiegłego roku. – Formalnie, decyzja na użytkowanie parku zostanie uzyskana po zakończeniu prac, przewidywalny termin to I kwartał 2019 roku – mówiła wówczas Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Chociaż już od kilku miesięcy mieszkańcy mogli cieszyć się z odnowionego parku, nie oznaczało to całkowitego końca robót i wydatków. Konieczne było m.in. wykonanie pochylenia stopni na schodach prowadzących na dawny cmentarz św. Mikołaja, utwardzenie podłoża pod ławkami, uzupełnienie nawierzchni szutrowych alejek, czy też zakup i montaż prefiltrów do dwóch fontann. Według pierwotnych planów, szacowany koszt rewitalizacji Parku Centralnego miał wynieść około 11 mln złotych. Ostatnia, podawana przez miasto kwota to około 19 milionów złotych.

Teraz przyszła pora na świętowanie końca inwestycji. – Aby zaakcentować to ważne dla naszego miasta wydarzenie, serdecznie zapraszamy do udziału w symbolicznym przecięciu wstęgi w niedzielę, 9 czerwca o godz. 14.00. Otwarciu towarzyszyć będzie program artystyczny przygotowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Animatorzy zorganizują także gry i zabawy dla najmłodszych – wylicza rzecznik magistratu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułRadosny i gwarny Dzień Dziecka w „Dwójce”
Następny artykułPodsumowali „Współzawodnictwo szkolne”. Dominacja SP 6