Strona główna 0_Slider Meteorolodzy ostrzegają przed upałami. Gdzie szukać ochłody?

Meteorolodzy ostrzegają przed upałami. Gdzie szukać ochłody?

1

Zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni na Dolnym Śląsku będzie utrzymywała się wysoka temperatura. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie II stopnia przed upałami. Jak sobie z nimi radzić? Na szukających ochłody czekają m.in. letnie kąpieliska, do których we wtorek dołączyły baseny w Dobromierzu.

Zgodnie z wydanym przez IMGW ostrzeżeniem II stopnia dla niemal całego województwa dolnośląskiego, obowiązującego od godziny 13.00 we wtorek do 18.00 w środę, temperatura maksymalna w dzień ma wynieść od 30°C do 34°C.

Służby wojewody dolnośląskiego przypominają, że utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach. Przypominają też, że upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem.

Co robić, czego unikać?
Choć słońce kusi, przebywanie na otwartej przestrzeni powinno się ograniczać do minimum, a jeżeli już jest to konieczne, warto ubrać na głowę kapelusz lub czapkę. Reszta odzieży powinna być przewiewna i luźna. Warto wybrać tkaniny bawełniane lub lniane o jasnych kolorach, które odbijają promienie słoneczne. Dal pań lepiej będzie, jeśli zrezygnują z mocnego makijażu, natomiast panom zaleca się unikanie intensywnych perfum, ponieważ podwyższają one temperatura ciała.

W gorące dni lepiej na bok odstawić alkohol, kawę oraz napoje gazowane – żadne z nich nie gasi pragnienia, a na dodatek może działać odwadniająco. Zamiast tego lepiej postawić na lemoniadę lub po prostu na zwykłą wodę. Dobrym rozwiązaniem mogą być też lody czy mrożone owoce. Prócz tego co pić, ważne jest również jak to robić. Od czasu do czasu warto upić kilka łyków z butelki lub szklanki, nawet jeżeli nie czujemy pragnienia, dzięki temu nie narazimy naszego organizmu na odwodnienie. Warto przypomnieć, że obowiązek zapewnienia napojów w upały mają pracodawcy.

Baseny zapraszają do ochłody
Na miłośników odpoczynku nad wodą czekają kompleksy basenowe, działające w różnych zakątkach powiatu. W Dobromierzu odwiedzający mają do dyspozycji dwie niecki oraz brodzik. Na terenie obiektu znajduje się miejsce do grillowania, boisko do piłki siatkowej plażowej oraz letnia kawiarenka. Kąpielisko czynne jest od godz. 10 do 18. Normalny bilet wstępu kosztuje 9 złotych (od poniedziałku do czwartku po godz. 15 zapłacić trzeba jedynie 5 zł), zaś bilet ulgowy to koszt 5 złotych.

Na szukających ochłody czeka też kąpielisko w Strzegomiu, gdzie znajdują się baseny z podgrzewaną wodą, ponad 70-metrowa zjeżdżalnia, dwie trampoliny, masaże ścienne i inne wodne atrakcje. Do końca wakacji obiekt czynny jest w godzinach od 10 do 18. Bilet normalny to koszt 14 złotych, zaś ulgowy – 7 złotych. Od poniedziałku do piątku, po godzinie 16 ceny te spadają jednak po poziomu 6 i 3 złotych. Dodatkową ofertę przygotowano dla dzieci, młodzieży i studentów do 25 roku życia, a także członków rodzin wielodzietnych korzystających z programu „Strzegom dla rodziny” i posiadających kartę rodziny dużej – od poniedziałku do piątku bilet wstępu to tylko 2 zł.

Codziennie od godziny 10.00 do 18.00 na mieszkańców i gości czeka też kąpielisko Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. Za całodzienny bilet normalny trzeba zapłacić 6, a za ulgowy 4 złote. Bilet rodzinny (2 rodziców/opiekunów i jedno dziecko lub jeden rodzic/opiekun i dwoje dzieci) – 12 złotych. Bilet popołudniowy i przy nienapełnionych nieckach 3 i 4 kosztuje odpowiednio 4 i 3 złote. Dziecko do lat 7 wchodzą na basen w ramach ważnego biletu rodzica/opiekuna. W ofercie znalazły się również promocje dla posiadaczy Świdnickiej Karty Dużej Rodziny, Świdnickiej Karty Seniora oraz karnety dziesięciowejściowe.

Także od godziny 10.00 do 18.00, każdego dnia czynne jest miejskie kąpielisko w Świebodzicach. Na terenie przy ulicy Rekreacyjnej znajduje się zarówno basen pływacki, jak również tzw. “but” dla osób nieumiejących pływać, a także dwa brodziki. Coś dla siebie znajdą tam także miłośnicy innych form wypoczynku. Ceny biletów wynoszą: normalny – 9 zł, ulgowy – 5 zł, natomiast po godzinie 16.00 koszt wstępu na kąpielisko to odpowiednio 5 zł i 3 zł.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą? Służby przypominają
Dolnośląscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. – Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Wchodzenie do wody po alkoholu i w miejscach gdzie jest to zabronione może być przyczyną ewentualnej tragedii – mówi Wojciech Jabłoński z KWP Wrocław.

Przypomina przy tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. “Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Apeluje też, by nie skakać do wody będąc rozgrzanym, natomiast podczas zażywania kąpieli słonecznych zwracać uwagę na osoby wypoczywające obok. – Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby i służby – dodaje Jabłoński.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWypożycz i jedź! Strzegomski Rower Publiczny wystartował
Następny artykułSzukali mordercy Kristiny, złapali pedofila