Strona główna Wydarzenia Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

0

Coraz częściej obywatele zadłużają się ponad miarę, gdyż okazuje się, że łatwo stracić rachubę i zostać ofiarą niechcianego przekredytowania. Jednakże osoby mające nadmiar kredytów do spłacenia mogą przejrzeć ofertę kredytów konsolidacyjnych. Kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie wysokości comiesięcznych obciążeń.

Coraz częściej obywatele zadłużają się ponad miarę, gdyż okazuje się, że łatwo stracić rachubę i zostać ofiarą niechcianego przekredytowania. Jednakże osoby mające nadmiar kredytów do spłacenia mogą przejrzeć ofertę kredytów konsolidacyjnych. Kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie wysokości comiesięcznych obciążeń.

Jakie cechy posiada kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny przede wszystkim posiada cel, którym jest spłata wszystkich posiadanych zobowiązań. Przed zdecydowaniem się na kredyt konsolidacyjny warto przeanalizować, które zobowiązania połączyć, a które nadal spłacać na poprzednich warunkach. Po przyznaniu kredytu konsolidacyjnego regulowane są zobowiązania dłużnika w stosunku do konkretnej instytucji finansowej, dzięki czemu dłużnik będzie spłacał tylko jedną, czytelną ratę, a dzięki wydłużonemu okresowi kredytowania może być ona sporo niższa. Oczywiście dłuższy okres kredytowania może być związany z wyższym, całkowitym kosztem kredytu.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny należy być świadomym, że kwota kredytu nie zostanie przekazana do rąk kredytobiorcy, lecz bezpośrednio do kredytodawcy w celu likwidacji zobowiązania kredytobiorcy w danej instytucji. Jednakże wydłużenie okresu finansowania sprawia, że rata może być niższa nawet od sumy dotychczasowych obciążeń. Warto jednak zapamiętać, że w przypadku kredytu konsolidacyjnego również jest prowadzona wnikliwa ocena zdolności kredytowej i dlatego też bank prosić będzie kredytobiorcę o szereg różnych dokumentów jak:

 • dokument potwierdzający tożsamość,
 • dokumenty wykazujące wysokość i częstotliwość osiąganych dochodów,
 • dokumenty dotyczące konsolidowanych zobowiązań, czyli obowiązujące umowy kredytowe.

Istotnym czynnikiem w trakcie procedur udzielania kredytu konsolidacyjnego jest historia kredytowa dłużnika, która nie budzi wątpliwości.

Jak przygotować się do decyzji o złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny?
Po podjęciu decyzji o konsolidacji zobowiązań warto najpierw rozejrzeć się na rynku kredytowym w poszukiwaniu najbardziej przyjaznego kredytu konsolidacyjnego. Poszukiwania można rozpocząć od złożenia zapytań kredytowych w kilku bankach. Odpowiedzi instytucji finansowych można następnie porównać z dostępnymi w sieci rankingami.

Przy wyborze najlepszej oferty należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

 • całkowita kwota do spłaty (im niższa tym lepsza);
 • wysokość raty po konsolidacji, która powinna być niższa od sumy dotychczasowych zobowiązań (jeśli brak jest skrócenia okresu finansowania);
 • nowy okres spłaty, który im dłuższy tym niższą kwotę raty generuje, ale równocześnie wyższą całkowitą kwotę do spłaty kredytu;
 • wysokość prowizji za udzielony kredyt;
 • RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), który jest przydatnym parametrem przy wstępnej ocenie ofert;
 • Konsekwencje jakie są wyciągane w przypadku opóźnienia w spłacie czy wymagane zabezpieczenia.

Kredyt konsolidacyjny to wiele korzyści dla pożyczkobiorcy takich jak:

 • wygoda obsługi tylko jednej raty,
 • oszczędność czasu;
 • zmniejszenie kwoty miesięcznej raty.

Tego rodzaju kredyt będzie atrakcyjny głównie dla osób, które wcześniej zdecydowały się na kredyt w warunkach wysokich stóp procentowych. Dodatkowo połączenie kilku zobowiązań ma wpływ na obniżenie kwoty miesięcznej raty, co może korzystnie wpływać na budżet domowy w niesprzyjających okolicznościach. Jednakże warto przemyśleć konsolidację zobowiązań, w sytuacji, gdy bieżące spłacanie zobowiązań jest kłopotliwe. Z tego powodu decyzja o konsolidacji powinna być podjęta na odpowiednio wczesnym etapie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułFilm o legendarnym Eltonie Johnie w Cinema 3D [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułZaczyna się posiedzenie sądu. Prokuratura chce aresztu dla podejrzanego o zamordowanie 10-latki