Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Potyczki średniowieczne, spacer śladami dawnej fabryki Schlagów, obrzędy świętojańskie, prezentacje gigantycznej makiety kolejowej i starych rolniczych maszyn, zmagania strażaków, biegi po błocie i w piżamach, jazda o kropelce… Wyjątkowo bogaty wybór wydarzeń czeka na mieszkańców Świdnicy i powiatu świdnickiego w pierwszy wakacyjny weekend.

Sobota, 22 czerwca

Godz. 8.30, Rynek w Świdnicy, Rajd o kropelce

Zawody to rywalizacja w ekonomicznej jeździe samochodem, połączona ze zwiedzaniem regionu. Uczestnicy muszą wykazać się spostrzegawczością, a organizator funduje im paliwo potrzebne do pokonania trasy. 9. Dolnośląskiemu Rajdowi o Kropelce będzie towarzyszył także Piknik Bezpieczeństwa, który zaplanowany jest na świdnickim Rynku. W planie są m.in. symulatory eko-jazdy i bezpiecznej jazdy, pokazy sportowe, fotobudka, smakołyki. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Rodzinny piknik potrwa na Rynku od 12.00 do 17.00.

Godz. 9.00, okolice zalewu Witoszówka w Świdnicy, Bieg Małego Gladiatora

Przeszkodowy Bieg Małego Gladiatora Matex odbędzie się w sobotę, 22 czerwca na terenie przy Bosmanacie (ul. Polna Droga). Początek wydarzenia o godzinie 9.00. W biegu mogą wziąć udział dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Limit – 500 dzieci. W przypadku pozostania lub pojawienia się wolnych miejsc (do łącznego limitu 500 osób) dzieci zapisane w dniu biegu będą mogły pobiec w dodatkowej, ostatniej fali po godzinie 13.00.

Godz. 10.00, Czerwcówka w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich,

Podczas Czerwcówki w Folwarku będzie można odpocząć na łonie natury, zjeść potrawy na bazie domowego ogródka, napić się piwa rzemieślniczego, zwiedzić kolekcję zabytkowych maszyn oraz oglądnąć pokazy traktorów. Wśród atrakcji zwiedzanie z przewodnikiem Folwarku, wicie wianków, nauka łowienia ryb, zwiedzanie pasieki w specjalnym – ochronnym stroju, lepienie pierogów z owocami, nauka jazdy na traktorze. Zabawa potrwa 22 i 23 czerwca od 10.00 do 18.00.

Godz. 10.00, I Śląski Międzynarodowy Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej

W sobotę, 22 czerwca wydarzenia przeniosą się na tereny zielone położone przy ulicy Pionierów i al. Brzozowej, od północnej strony Fleszy Nowomłyńskiej oraz na teren campingu OSIR w Świdnicy przy ul. Śląskiej. Od godziny 10.00 do późnych godzin wieczornych odbywać się będzie Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej. W programie przewidziano m.in. inscenizacje oblężenia Świdnicy, zawarcia pokoju oraz wydania Anny Świdnickiej za żonę Króla Czech i koronacje jej na cesarzową w wykonaniu polskiej i czeskiej grupy teatralnej; otwarcie wioski rzemieślników i warsztatów (garncarstwo, przędzenie, kowalstwo, piśmiennictwo i iluminacja, mennica, warsztaty zielarskie Hildegardy z Bingen); pokazy konnicy (dżigitówka, sprawność bojowa, walki na kopie); pokazy sztuki katowskiej i inkwizytora; pokaz strojów historycznych; pokazowe walki traktatowe na miecz długi; turniej bojowy na broń wszelaką; turniej szermierczy na machinach Pagińskiego; turniej łuczniczy; turniej KUBB i Bouble. W inscenizacjach uczestniczyć będzie ok. 200 rekonstruktorów ze średniowiecznych bractw rycerskich z Polski, Czech, Węgier oraz dodatkowo rzemieślnicy wytwarzający produkty z epoki średniowiecza.

Godz.10.00, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej „Nostalgia w miniaturze”

W długi weekend czerwcowy poświęcimy na spotkanie ze środowiskiem modelarskim za całej Europy, zapraszając państwa do obejrzenia wielkiej makiety modułowej w skali 1:120 wielkości TT prezentowanej przez Grupę TT SILESIA i zagranicznych gości – zachęcają organizatorzy. – Makieta umieszczona będzie w zabytkowej hali parowozowni tuż obok prawdziwych parowozów. Na makiecie będzie prowadzony ruch pociągów z zachowaniem zasad i przepisów obowiązujących na prawdziwej kolei. Prezentowany będzie tabor z II i III epoki modelarskiej odpowiadający czasom tuż po II wojnie światowej z zarządów kolejowych: Polski, Niemiec i Czechosłowacji. Będzie można obserwować i posłuchać pracujących modeli parowozów.

Godz.10.00, Festyn na Osiedlu Młodych

Godz. 12.00, start na Placu Pokoju w Świdnicy, Spacer historyczny „Szlakiem Schlaga”

Gdzie mieszkał właściciel dawnej świdnickiej fabryki organów, Christian Schlag? Jakiego był wyznania? Czy był rodowitym świdniczaninem? W 150. rocznicę założenia w Świdnicy firmy Schlag&Synowie chcemy przybliżyć postać jej założyciela oraz historię jego rodziny. Po Świdnicy szlakiem klanu Schlagów oprowadzi nas dr Maciej Bator.

Godz. 15.00, Śmiałowicka Noc Świętojańska

Godz. 17.00, Szantowanie w Świebodzicach

Niedziela, 23 czerwca

Bieg w piżamie

III Bieg Charytatywny Budzik w PiDżamie odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca. Początek o godzinie 10.00. Centrum imprezy będzie hala Zawiszów (ul. Galla Anonima), trasy wytyczone zostaną także przez park Strzelnica. Bieg główny na dystansie 6 km i nordic walking na dystansie 3 km rozpocznie się o godzinie 12.00. Wydarzeniu towarzyszyć będą biegi dla dzieci oraz festyn rodzinny z dmuchanymi zabawkami i mocą atrakcji.

I Śląski Międzynarodowy Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej

godz. 11.00-15.00, tereny zielone przy ul. Śląskiej

W niedzielę, 23 czerwca pod hasłem „Rycerze dzieciom” odbędą się takie zabawy jak: nauka strzelania z łuku, nauka walki mieczem, gry średniowieczne, rycerski tor przeszkód, nauka pisania średniowiecznego, teatrzyk kukiełkowy, warsztaty wyplatania sznurków, zajęcia z wyrabiania biżuterii i ozdób z drutu.

 Zawody pożarnicze w Strzelcach

 Noc Świętojańska w Świdnicy

/opr. asz/

Poprzedni artykułWrócił po trzyletniej przerwie, plasując się tuż za podium [FOTO, VIDEO]
Następny artykułUszkodził drzwi w biurze poselskim