Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Święto Granitu Strzegomskiego, bieg przeszkodowy w okolicach zalewu Witoszówka, Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art, charytatywny piknik w Żarowie, świętowanie 150. urodzin dworca kolejowego w Świebodzicach, otwarcie świdnickiego basenu letniego, a może koncert muzyki klezmerskiej? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Święto Granitu Strzegomskiego (piątek-niedziela)

Moc atrakcji czekać będzie na gości kolejnej edycji Święta Granitu Strzegomskiego. Tym razem do Strzegomia zawitają: Sarsa, Sławomir, Michał Szpak, Nullizmatyka oraz legendarne zespoły disco polo: Top One czy Milano. Nie zabraknie też lokalnych wykonawców – już w piątek będzie można usłyszeć na scenie głównej zespoły Ślad oraz Avenir.

Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi w tym roku są m.in Zlot Food Trucków na strzegomskim Rynku, Święto Truskawki oraz wykłady “Na czym stoi mój dom? umiejscowienie geologiczne Strzegomia” oraz “Geologiczne położenie Dolnego Śląska”.

IX Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art (piątek-niedziela)

W dniach 14-16 czerwca wszyscy miłośnicy sztuki zachęcani są do odwiedzenia IX odsłony Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira-art w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Mieszka Starego 6 w Świebodzicach. Jego celem jest promowanie sztuki i rzemiosła w Polsce. W jednym miejscu spotykają się artyści, rzemieślnicy i pasjonaci prawdziwej sztuki.

W tym roku dla odwiedzających przygotowano m.in. wystawę szkło artystyczne Pawła Borowskiego, wystawę „Tylko czas” Arkadiusza Dzielawskiego, a także liczne prelekcje, warsztaty i spotkania z artystami. Podczas tegorocznej Targiry na pasjonatów filatelistyki czekają okolicznościowe znaczki i karty pocztowe.

W dniu 15 czerwca na trasie Wrocław – Świebodzice kursować będzie specjalny, bezpłatny skład, którym miłośnicy sztuki będą mogli dostać się na festiwal. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, wymagana jest rejestracja dla pasażerów pod adresem: [email protected].

Z programem imprezy można się zapoznać na stronie internetowej Festiwalu.

150. urodziny dworca kolejowego w Świebodzicach (sobota)

W najbliższą sobotę, 15 czerwca świętowane będą 150. urodziny dworca kolejowego w Świebodzicach. Obchody rozpoczną się o godzinie 9.30, przyjazdem Pociągu do Polskiej Sztuki z Wrocławia Głównego.

Jest to nowoczesny skład elektryczny, uruchomiony przez PKP w ramach rozpoczynającego się w piątek (14 czerwca) IX Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art. Przybyłych na miejsce gości powita kolejowa orkiestra dęta. Następnie po przybliżeniu historii i złożeniu życzeń jubilatowi, biesiadnicy zostaną poczęstowani specjalnym, jubileuszowym tortem.

Dabro-Bau Furia Świdnicka II (sobota)

Na sobotę, 15 czerwca zaplanowano drugą edycję Świdnickiej Furii – efektownego i wymagającego biegu przeszkodowego, którego uczestnicy powalczą z własnymi słabościami na specjalnie przygotowanym torze.

Udział w imprezie biegowej będą mogły wziąć osoby pełnoletnie, na które czekać będzie specjalny tor. Teren wokół zalewu Witoszówka zmieni się w trasę naszpikowaną różnego rodzaju przeszkodami zarówno naturalnymi, jak i sztucznymi. Biegacze do pokonania będą mieli m.in. cieki wodne, górki, drzewa, ściany, liny, trawersy poziome, pajęczyny linowe, zasieki, trylinki, beczki z piaskiem. Będzie to ekstremalne wyzwanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu, którzy nie boją się wyzwań i bliskich spotkań z wszechobecnym błotem.

Limit startujących wynosi 1000 osób. Trwają zapisy na wydarzenie, lista zgłoszonych zawodników wynosi już ponad 100 uczestników, dlatego zachęcam serdecznie do odwiedzenia specjalnie przygotowanej strony internetowej, gdzie mogą się Państwo zarejestrować. Opłata startowa dla mieszkańców Świdnicy wynosi 29 zł, a dla pozostałych osób – 39 zł – dodaje Radosław Werner, kierownik Referatu Sportu Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Szczegóły dostępne są na stronie: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=4577.

Otwarcie basenu letniego w Świdnicy (sobota)

Od soboty, 15 czerwca czynny będzie basen odkryty Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Na razie dla kąpiących udostępnione będą brodzik oraz niecka nr 2 i 3. Na możliwość korzystania ze wszystkich niecek trzeba będzie poczekać do przełomu czerwca i lipca.

Basen będzie czynny codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Za całodzienny bilet normalny trzeba zapłacić 6, a za ulgowy 4 złote. Bilet rodzinny (2 rodziców/opiekunów i jedno dziecko lub jeden rodzic/opiekun i dwoje dzieci) – 12 złotych. Bilet popołudniowy i przy nienapełnionych nieckach 3 i 4 kosztuje odpowiednio 4 i 3 złote. Dziecko do lat 7 wchodzi na basen w ramach ważnego biletu rodzica/opiekuna.

W ofercie są również promocje dla posiadaczy Świdnickiej Karty Dużej Rodziny, Świdnickiej Karty Seniora oraz karnety dziesięciowejściowe.

Otwarcie kąpieliska w Strzegomiu (sobota)

15 czerwca o godzinie 10.00 udostępniony zostanie kompleks basenów odkrytych w Strzegomiu.

Na gości kąpieliska czekać będą: duży basen o wymiarach 50 m długości i 20 m szerokości, wyposażony w dwie trampoliny – jedna mająca 3 m wysokości, a druga – 1 m, 4 tory do pływania ze słupkami startowymi, ławki i leżanki z masażem, grota sztucznej fali, rwąca rzeka, masaże ścienne, masaż karku, siatka do wspinaczki z wyspą i zjeżdżalnia o długości 71,5 m. Baseny mają podgrzewaną wodę.

IV Festyn Rodzinny w Borowie (sobota)

Kolejnym punktem na mapie imprez plenerowych w tym sezonie w gminie Dobromierz będzie Borów. Na terenie rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej już w najbliższą sobotę zorganizowana zostanie czwarta edycja festynu rodzinnego, na który serdecznie zaprasza Szkoła Podstawowa w Gniewkowie.

Na gości czekać będzie szereg atrakcji: występy i prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży, pokaz iluzjonisty, pokaz z pieskami i z psem policyjnym, prezentacja sprzętu strażackiego i maszyn górniczych, przejażdżka zabytkowymi pojazdami, występ kabaretowy, loteria fantowa, liczne konkursy z ciekawymi nagrodami oraz pyszny poczęstunek.

Start imprezy o godzinie 15.00.

Festyn rekreacyjno-sportowy „Gramy dla Wiktora” (sobota)

Klub Sportowy Zjednoczeni Żarów, klub piłkarski Silesia, DSSE, AKS, Agencja Reklamowa Geospace, Bajkowe Przedszkole w Żarowie, Kids Dance oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na festyn rekreacyjno-sportowy na rzecz Wiktora Rajczakowskiego.

W programie organizatorzy przygotowali: rozgrywki piłkarskie, malowanie twarzy, słodka kawiarenka, pokazy taneczne, zumba, bańki mydlane, gry oraz zabawy. Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 czerwca w godz. 10.00 – 14.00 na stadionie sportowym przy ul. Zamkowej w Żarowie.

Muzaza: NeoKlez — muzyka klezmerska dla najmłodszych (niedziela)

„Energetyzująca i bezkompromisowa grupa NeoKlez „Takimi słowami najczęściej zaczynają się zapowiedzi ich koncertów. Po sukcesie debiutanckiego albumu „Pięć stron świata” młodzi muzycy z Lublina: Stanisław Leszczyński (skrzypce), Damian Szymczak (klarnet), Piotr Tomala (akordeon), Kacper Bardzki (gitara basowa), Kamil Wróblewski (perkusja) podróżują po zakątkach Polski i Europy prezentując własne spojrzenie na muzykę klezmerską. Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez. Ich własne kompozycje charakteryzuje nieregularne metrum, przesunięcia rytmiczne oraz łączenie tradycyjnego brzmienia z elementami współczesnej muzyki popularnej, jak: drum’n’bass, jazz, funk, rock. Każdy ich koncert, to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków.

Koncerty w Klubie Bolko (pl. Grunwaldzki 11) odbędą się 16 czerwca o godz. 12.00 i 13.15. Bilety: 10 zł (normalny) / 5 zł (ulgowy) do nabycia: sekretariat Świdnickiego Ośrodka Kultury – Rynek 43 (pn.-pt. godz. 8.00–16.00), Galeria Fotografii, Rynek 44 (wt.-pt. godz. 14.00–18.00, sob. 12.00–16.00) oraz na bilety.sok.com.pl

Alchemia teatralna: spektakl „Hamlet” (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na drugi pokaz Hamleta w reżyserii Andrzeja Błażewicza, którego premiera okazała się frekwencyjnym i artystycznym sukcesem – 16 czerwca, godz.18.00, sala teatralna ŚOK, wstęp wolny.

Hamlet w wydaniu młodej Alchemii jest opowieścią o brutalnej walce o władzę w świecie pozbawionym szczerej miłości. Należy sobie zadać poważna pytania przystępując do pracy nad sztuką Szekspira. Po co nam dzisiaj Hamlet? Po co to wszystko? Po co te trupy u Szekspira. Pole trupów. Po nic te pola śmierci? Po nic. Czy to tylko koło historii? Ktoś przyjdzie i zakopie trupy.

Trupy na trupach przysypane ziemią. Czemu tak smutno wszyscy kończą? Utopieni w basenie ogrodowym. A była taka dobra impreza. Kto był wielkim manipulatorem tej historii? Odwrócony symbol na królewskiej koronie. Symbol przywrócony na opasce Hamleta. Skompromitowane symbole władzy i idei. Hamlet do snu oglądający Triumf Woli. A to sen tylko zły sen?

/opr. mn/

Poprzedni artykułFundacja „Nie lękajcie się” po obradach Konferencji Episkopatu Polski: Kościół nic nie robi z problemem pedofilii
Następny artykuł„Wyobraź”. Pokaz Alchemii teatralnej