Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Koncerty i moc atrakcji podczas święta Świebodzic oraz Jaworzyny Śląskiej, festyn w świdnickim schronisku dla bezdomnych zwierząt, turniej charytatywny, festyn na otwarcie odnowionego Parku Centralnego, a może spacer “Śladami Czerwonego Barona”? Podpowiadamy co można robić w ten weekend. W najbliższych dniach nie zabraknie też wydarzeń sportowych!

Gród średniowieczny w Świebodzicach (piątek)

Miasto Świebodzice i Świdnickie Bractwo Rycerskie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców w najbliższy piątek, tj. 7 czerwca w godzinach 17:00 – 22:00 do Parku Miejskiego, gdzie stanie prawdziwy średniowieczny gród rycerski.

Podczas tej niezwykłej podróży w czasie, odwiedzający spotkają księcia wrocławskiego Henryka Probusa i wezmą udział w uroczystości nadania praw miejskich Świebodzicom. Każdy z przybyłych mieszkańców dowie się, jak wyglądało życie codzienne średniowiecznych świebodziczan.

W programie atrakcje dla uczestników w każdym wieku: różnorodne warsztaty, pokazy, gry i zabawy, a na zakończenie taniec ognia. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy i sprawdzenia jak się żyło dawno temu w Świebodzicach.

26. Świdnickie Noce Jazzowe – Eskaubei & Tomek Nowak Quartet (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury i Agencja Artystyczna arte zapraszają na koncert w ramach 26. Świdnickich Nocy Jazzowych. Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet-Jazz Rap Band łączy jako jedyny w Polsce, w sposób permanentny, pełną improwizacji grę znakomitych jazzowych muzyków i rap w języku polskim pozbawiony banału i wulgaryzmów.

Zespół łączy na swoich koncertach kilka pokoleń słuchaczy w przystępny sposób pokazując młodym słuchaczom hip hopu elementy muzyki improwizowanej, a starszej publiczności rap podany w formie łamiącej stereotypy związane z tym gatunkiem. W ciągu 4 lat działalności zespół zagrał blisko 100 koncertów, w każdym miejscu spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem!

Koncert rozpocznie się 7 czerwca o godz. 19.30 w Klubie Bolko przy pl. Grunwaldzkim 11. Bilety: 20 zł.

Dni Jaworzyny Śląskiej (piątek-sobota)

W tym roku obchody Dni Jaworzyny Śląskiej odbędą się w dniach 7 i 8 czerwca na terenie Stadionu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej. Dni Jaworzyny Śląskiej otworzy koncert zespołu Luna Park, który wystąpi w rytmach muzyki pop-funk z elementami tradycyjnego rocka i fusion-jazz. Wieczór pierwszego dnia imprezy tradycyjnie upłynie przy dźwiękach popularnej muzyki rozrywkowej i disco-polo. Koncerty zespołów „Letni Chamski Podryw” i „Na Pełnej” rozbawią publiczność parodiami znanych muzycznych utworów. Gwiazdą piątkowego wieczoru będzie zespół MIG.

Na drugi dzień obchodów Dni Jaworzyny Śląskiej zaplanowany jest m.in. występ Stefano Terrazzino znanego nie tylko jako doskonałego tancerza, ale także jako świetnego wykonawcę włoskich piosenek. Piosenkarz wystąpi około godziny 18.30. W tanecznym klimacie publiczność utrzymają pokazy przygotowane przez formację Maraquja, a zaraz potem na jaworzyńskiej scenie z największymi przebojami legendarnej grupy BONEY M wystąpi zespół Babylon, którego muzycy pochodzą m.in. Kamerunu i Republiki Konga.

Na zakończenie obydwu dni wspólnego świętowania przewidziane są także zabawy taneczne: w piątek przy muzyce mechanicznej, a w sobotę przy akompaniamencie zespołu „Maximuz”.

Weekendowe pikniki i festyny w gminie Marcinowice (piątek-niedziela)

W ten weekend nie zabraknie atrakcji dla młodszych i nieco starszych mieszkańców gminy Marcinowice.

Już w piątek o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej w Marcinowicach rozpocznie się piknik rodzinny. Kolejną rodzinną imprezę zaplanowano na sobotę – o godzinie 10.00 ruszy piknik w Szkole Podstawowej w Strzelcach.

Dalsze wydarzenia zaplanowano na niedzielę: świętowanie Dnia Dziecka rozpocznie się o 13.00 w Kątkach, a o 15.00 w Marcinowicach. Dodatkowo o 16.00 odbędzie się rodzinny piknik w Tąpadle.

Spacer z Beatą Maciejewską “Śladami Czerwonego Barona” (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 8 czerwca mieszkańcy Świdnicy i okolic będą mogli wybrać się na spacer historyczny z redaktor „Gazety Wyborczej” Beatą Maciejewską. Ostatni taki spacer, w którym udział wzięło ponad 300 Dolnoślązaków i mieszkańców Opolszczyzny odbył się w 2017 roku. Jego efektem był przewodnik „Spacerownik Dolnośląski”, w którym obszerny fragment poświęcono Świdnicy.

W tym roku uczestnicy spaceru zwiedzać będą miasto fragmentami utworzonej niedawno w ramach polsko-czeskiego projektu trasy „Świdnica – Śladami Czerwonego Barona”. W planach jest wizyta w dwóch najważniejszych w mieście obiektach sakralnych – wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO ewangelickim Kościele Pokoju, którego parafianinem był Manfred von Richtofen oraz w Katedrze Świdnickiej. Spacerowicze obejrzą ustawioną w Parku Sikorskiego – replikę trójpłatowca Fokker DR1, na którym latał „Czerwony Baron”, obejrzą także rewitalizowaną świdnicką starówkę. Spacer rozpocznie się o godzinie 10.00 na placu Jana Pawła II przed Katedrą Świdnicką, a zakończy w sercu miasta – na Rynku.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Bieg Kobiet ANITA w Świdnicy (sobota)

Program imprezy:

08:30 – otwarcie biura zawodów
11:15 – zamknięcie biura zawodów
11:20 – KONKURS – brafitting!
11:35 – wspólna rozgrzewka
11:50 – wspólne zdjęcie
11:53 – zawodniczki ustawiają się na start
12:00 START
13:00 – KONKURS ELECTROLUX
13:15 – dekoracja zawodniczek
14:00 ZAKOŃCZENIE

Mecz piłkarski Polonia-Stal Świdnica – Piast Żerniki Wrocław (sobota)

Mecz ostatniej – 30. kolejki grupy wschodniej piłkarskiej IV ligi: Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica – Piast Żerniki Wrocław (sobota, 8 czerwca, godz. 17.00, Stadion Świdnica).

Wejściówki w cenie 5 złotych, kobiety i dzieci do lat 15 – wstęp wolny.

Dzień Dziecka w Makowicach (sobota)

W sobotę, 8 czerwca sołtys i rada sołecka Makowic zapraszają na festyn z okazji Dnia Dziecka.

Wśród planowany atrakcji znalazły się: pokaz akcji straży pożarnej i policji, dmuchane zamki, loteria fantowa, tatuaże i malowanie twarzy, czy też odwiedziny Myszki Miki. Wydarzenie zakończy zabawa taneczna z zespołem Tango.

Dni Świebodzic (sobota-niedziela)

W sobotę o godzinie 11.30 na Muzycznej Scenie przed ratuszem nastąpi otwarcie tegorocznych Dni Świebodzic. Po występach najmłodszych mieszkańców, przy akompaniamencie orkiestry dla zgromadzonych zatańczą mażoretki ze świdnickiej grupy Prima. Następnie ulicami miasta ruszy kolorowy korowód, który zakończy się na stadionie OSiR-u przy ulicy Rekreacyjnej. Tam na uczestników czeka szereg kolejnych atrakcji m.in. otwarty turniej w dwuboju kręglarskim, występy taneczno-wokalne, koncerty gwiazd w tym TEDE i Strachy na Lachy.

Niedziela również zapowiada się ciekawie. Wszyscy chętni zachęcani są do kibicowania o 15.00 podczas tradycyjnego meczu piłki nożnej Samorządowcy kontra Rodzice. Po sportowych emocjach czas umilą kolejne koncerty. Wieczorem uśmiech zagwarantuje mieszkańcom doświadczony satyryk Marcin Daniec, a na zakończenie wystąpi gwiazda wieczoru zespół Blue Cafe.

Turniej charytatywny “Gramy dla Pawła” (sobota-niedziela)

Już w najbliższy weekend 8-9 czerwca odbędzie się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Pomagamy Pawłowi. W III edycji imprezy zagra 40 drużyn z roczników 2008, 2009, 2010. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców naszej gminy na szereg atrakcji, nie tylko tych sportowych. Dużym zainteresowaniem w poprzednich latach cieszyła się loteria fantowa.

I w tym roku do zdobycia będą m.in. tablety LENOVO E8, bony na zabiegi kosmetyczne, piłki z autografami sportowców, odzież sportowa, sprzęt gospodarstwa domowego, vouchery na lot samolotem, nocleg w Książu, sesja fotograficzna oraz wiele innych ciekawych nagród. Podczas sportowego weekendu będzie również możliwość wylicytowania koszulki z podpisami zawodników LEGII WARSZAWA oraz ARKI GDYNIA, a także przejażdżki zabytkowymi autami SYRENKĄ oraz GARBUSEM. A to tylko przykładowe niespodzianki. Loteria fantowa rozpocznie się w sobotę od godziny 9.00. Licytacja zostanie przeprowadzona również w sobotę o godzinie 15.30.

Środki zebrane podczas rozgrywek przekazane zostaną na rehabilitację Pawła Krupskiego, ucznia Szkoły Podstawowej w Dobromierzu. Chłopiec cierpi na Mukopolisacharydozę, niedomykalność zastawki aortalnej, niedosłuch, niedowidzenie i koślawość kolan.

I Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w plażowej piłce nożnej (niedziela)

Na najbliższą niedzielę, 9 czerwca zaplanowano pierwsze w historii naszego miasta Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w plażowej piłce nożnej w kategorii OPEN. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Klub Sportowy Polonia-Stal Świdnica, a na starcie stanie osiem zespołów ze Świdnicy i okolicy!

Start turnieju zaplanowano na godz. 9.00. Areną zmagań będzie piaszczyste boisko zlokalizowane na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – ul. Śląska 35. Osiem drużyn przydzielonych zostanie do dwóch grup, gdzie zmagania toczyć się będą systemem każdy z każdym. Następnie odbędą się półfinały i mecze o konkretne miejsca. W akacji zobaczymy drużyny juniorskie, seniorskie, mastersów, a także tu ciekawostka – ekipę “Canarinhos”, złożoną z brazylijskich piłkarzy.

Festyn i zawody akrobatyczne na Zawiszowie (niedziela)

Festyn na cztery łapy (niedziela)

9 czerwca w godzinach 13-20 schronisko dla bezdomnych zwierząt ponownie zaprasza na festyn w rodzinnym klimacie! – Zachęcamy Was do obecności, gdyż przygotowaliśmy jeszcze więcej atrakcji niż przy minionych dniach otwartych. Gwiazdą będzie zespół ŚLAD ze Strzegomia, który swoją twórczością wesprze festyn i nasze zwierzaki – zapowiadają organizatorzy.

Podczas akcji będzie okazja nie tylko wesprzeć schronisko i podopiecznych, ale również wziąć udział w loterii fantowej, kiermaszu ciast i domowych wyrobów, grillu, przejażdżce konno. – Mamy nadzieję na Waszą obecność tego dnia, chcemy wspólnie z Wami spędzić ten czas na dobrej zabawie i zachęcić Was do wizyty w naszym schronisku i zapoznania z podopiecznymi – zaznaczają pomysłodawcy festynu.

Festyn na otwarcie Parku Centralnego (niedziela)

W niedzielę o godzinie 14.00 nastąpi symboliczne przecięcie wstęgi w zrewitalizowanym za około 19 mln złotych Parku Centralnym.

Otwarciu towarzyszyć będzie program artystyczny przygotowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Animatorzy zorganizują także gry i zabawy dla najmłodszych.

/opr. mn/