Strona główna 0_Slider Były działacz PZPR za internowanego opozycjonistę. Zmiany w ŚPWiK

Były działacz PZPR za internowanego opozycjonistę. Zmiany w ŚPWiK

11

Henryk Rataj został przewodniczącym rady nadzorczej Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Do tej pory na tym stanowisku zasiadał Bolesław Marciniszyn.

Henryk Rataj i Bolesław Marciniszyn

Do zmian w radzie nadzorczej świdnickich wodociągów miało dojść z powodu zakończenia kadencji poprzedniej rady, w której funkcję przewodniczącego pełnił Marciniszyn – były członek Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w ZEM w Świdnicy, dwukrotnie internowany w stanie wojennym, w latach 1994-1995 prezydent Świdnicy, ostatni wojewoda wałbrzyski.

Według ustaleń redakcji Swidnica24.pl obecnie w radzie nadzorczej spółki zasiadają: Katarzyna Augustyniak i Andrzej Pawlak jako przedstawiciele załogi, Janusz Eugeniusz, a także Henryk Rataj – przez krótki czas wiceprezydent Świdnicy w latach 80., działacz PZPR, w latach 1979-1982 zajmujący kolejno stanowiska: inspektora, instruktora oraz zastępcy kierownika w kancelarii I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR, a także wieloletni szef powiatowych struktur SLD – który został przewodniczącym rady w miejsce Bolesława Marciniszyna. Poprzednią radę nadzorczą tworzyło sześciu członków. Nie wiadomo, czy dwa nieobsadzone dotychczas fotele pozostaną puste. Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy z pytaniem o okoliczność zmian w radzie oraz o podanie jej aktualnego składu.

To nie pierwsza zmiana w spółkach z udziałem Gminy Miasto Świdnica w ostatnim czasie. W marcu 2019 roku ogłoszono, że prezydent Beata Moskal-Słaniewska złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Invest-Park Development. Zastąpił ją Adam Markiewicz – prezydent Świdnicy w latach 1982-1990 i 1995-2001, członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1965 roku do dnia jej rozwiązania, wieloletni szef miejskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl