Strona główna Wydarzenia Świdnica Zbliża się finał Kilometrów Dobra. Zebrano już blisko 11 tys. złotych!

Zbliża się finał Kilometrów Dobra. Zebrano już blisko 11 tys. złotych!

0

Od ponad 30 lat świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną walczy o prawo do rehabilitacji, edukacji i opieki nad tymi, których los dotknął wieloma chorobami. W tej chwili najważniejszym celem jest budowa nowoczesnego Centrum Rehabilitacji Społecznej. 2 czerwca odbędzie się finał akcji, która ma pomóc w zebraniu potrzebnych środków.

PSONI od dwóch lat ma gotowy projekt oraz dość miejsca na budowę nowoczesnego centrum, gdzie znajdą się sale do specjalistycznej rehabilitacji dla osób z głębokimi niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi. Koszt inwestycji to około 4 mln złotych. Stowarzyszenie na razie bez powodzenia ubiegało się o środki unijne, zamierza jednak starować w kolejnych programach. Potrzebny jest wkład własny. Tu z pomocą przychodzą Kilometry Dobra, czyli wspólna akcja wielu organizacji, prowadzona pod wspólną marką i w jednym czasie.

Kilometry Dobra to ogólnopolska kampania charytatywna, w tym roku organizowana już po raz szósty. Jej uczestnikami są organizacje pozarządowe z całej Polski, które w trakcie jej trwania – czyli przez całe trzy miesiące – zbierają środki na swój własny cel – tłumaczy Agnieszka Ogrodnik z Polskiego Instytutu Filantropii, organizatora akcji. Układanie złotówek jest także próbą pobicia rekordu Guinnessa. W trakcie uroczystego finału, każda z organizacji wypłaca zebrane środki w monetach jednozłotowych i układa je w szereg (stąd nazwa Kilometry Dobra), a wszyscy uczestnicy kampanii wspólnie starają się w ten sposób pobić rekord Guinnessa w najdłuższym ciągu monet.

Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk w 2018 roku w ramach Kilometrów Dobra świdnickiemu stowarzyszeniu udało się zebrać 29 tys. złotych. 1 marca 2019 roku układanie złotówek zaczęło się od nowa. Do tej pory na rozbudowę i remont istniejących placówek PSONI udało się już zebrać 10 764 zł. W niedzielę, 2 czerwca na terenie świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się finał zbiórki prowadzonej przez PSONI.

Więcej informacji o akcji na stronie internetowej Kilometrów Dobra. Za jej pośrednictwem można też dokonać wpłaty i wesprzeć starania PSONI.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŻarów: odmieniają okolice ulicy Zamkowej i Sportowej
Następny artykułXV-lecie diecezji i procesja z relikwiami św. Stanisława. Abp Józef Michalik w Świdnicy [FOTO]