Strona główna 0_Slider XV-lecie diecezji i procesja z relikwiami św. Stanisława. Abp Józef Michalik w...

XV-lecie diecezji i procesja z relikwiami św. Stanisława. Abp Józef Michalik w Świdnicy [FOTO]

5

Arcybiskup Józef Michalik, długoletni Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył mszy świętej z okazji święta św. Stanisława, patrona Polski i diecezji świdnickiej. Wcześniej, w uroczystej procesji z sanktuarium św. Józefa do katedry przeniesiono relikwie św. Stanisława.

Patron katedry i diecezji świdnickiej – św. Stanisław ze Szczepanowa był krakowskim biskupem i męczennikiem. Za panowania dynastii Piastów w Polsce doprowadził do wskrzeszenia metropolii gnieźnieńskiej, dzięki czemu polskie diecezje nie trafiły pod panowanie Magdeburga. Zginął w wyniku zatargu z królem Polski Bolesławem Szczodrym. Okoliczności jego śmierci nie są do dziś znane.

Uroczystości św. Stanisława rozpoczęły się od nieszporów w kościele pw. św. Józefa. Po modlitwie wierni wraz z duchowieństwem przeszli w procesji do katedry, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem abp. Michalika. Było to zarazem kolejne z planowanych na ten rok wydarzeń, związanych z XV-leciem diecezji świdnickiej.

W Polsce mamy aktualnie ponad 270 świątyń wzniesionych pod wezwaniem św. Stanisława i prawie 200 parafii pod jego wezwaniem. To wszystko świadczy o wielkim kulcie św. Stanisława w naszej ojczyźnie, w historii a także w czasach obecnych. Nasza tegoroczna uroczystość św. Stanisława wpisuje się w obchody XV-lecia ustanowienia naszej diecezji. Zaprosiliśmy na odpust diecezjalny specjalnego gościa, którym jest JE ks. abp Józef Michalik. Ksiądz arcybiskup jest z nami od początku naszej diecezji. Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w uroczystości święceń biskupich pierwszego biskupa świdnickiego, które miały miejsce 25 marca 2004 roku – mówił bp Ignacy Dec.

Przed rozpoczęciem uroczystej mszy w katedrze świdnickiej, bp Dec przypominał też życiorys zaproszonego gościa. – W latach 2004-2014 przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. To był bardzo trudny czas. Była wtedy głośna lustracja duchowieństwa, a także była próba obalenia Radia Maryja i Telewizji Trwam, ale udało się te media katolickie obronić. Ksiądz arcybiskup ma w tym wielkie zasługi – zaznaczył Dec.

***

Przypomnijmy, podczas obchodów XV-lecia diecezji świdnickiej odbyło się dotychczas nabożeństwo z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, a także odprawiona została msza papieska pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. 13 i 14 czerwca odbędzie się posiedzenie plenarne Episkopatu Polski.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZbliża się finał Kilometrów Dobra. Zebrano już blisko 11 tys. złotych!
Następny artykułPowalczą o Puchar Ziemi Świdnickiej