Strona główna 0_Slider Wejście do Książańskiego Parku Krajobrazowego zagrodzone. Mieszkańcy wściekli

Wejście do Książańskiego Parku Krajobrazowego zagrodzone. Mieszkańcy wściekli

5

Z krytycznymi komentarzami lub wprost głosami oburzenia spotkały się rozpoczęte w poniedziałek prace, w wyniku których zagrodzona została jedna z dróg prowadzących ze Świebodzic w kierunku Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz ruin zamku Cisy. Z prośbą o interwencję zwrócono się już do władz miasta oraz Nadleśnictwa Wałbrzych.

fot. Stowarzyszenie Obywatelskie Świebodzice

Brama oraz ogrodzenie zostały ustawione przez właściciela działki obejmującej staw przy ulicy Solnej. Tym samym zamknięte zostało popularne, leśne przejście w kierunku Wałbrzycha. – Z tej drogi mieszkańcy Świebodzic korzystali od zawsze, to droga do popularnych terenów historycznych i rekreacyjno-turystycznych. Jest to oznakowana leśna droga pożarowa, prowadzą tędy znakowane szlaki turystyczne i rowerowe, jest to jedna z dróg do ruin zamku Cisy oraz do Ma Fantaisie – miejsca gdzie mieściła się rezydencja księżnej Daisy… – tłumaczy Sebastian Biały, świebodzicki radny i redaktor naczelny portalu swiebodzice.info.

Co chce osiągnąć właściciel wchodząc ewidentnie w konflikt z osobami korzystającymi z zasobów przyrodniczych Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz kto doprowadził do sprzedaży drogi prywatnej osobie wbrew interesowi społecznemu? – pyta Biały.

Pomimo wielu krytycznych głosów, wiele wskazuje na to, że działania właściciela terenu prowadzone są zgodnie z prawem. Ponieważ działka, wraz z dotychczas wykorzystywaną przez mieszkańców ścieżką, znajduje się w prywatnych rękach, świebodziccy urzędnicy nie mają wielkiego pola manewru, podobnie jak leśnicy. – Grunty są własnością prywatną i nie należą do Nadleśnictwa Wałbrzych. Przebiegająca przez nie droga nigdy nie była objęta ewidencją – tłumaczy Mateusz Majchrzyk z Nadleśnictwa Wałbrzych. Zaznacza przy tym, że z właścicielem będą prowadzone rozmowy, które dotyczyć będą także umożliwienia dojazdu do lasu straży pożarnej.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Stowarzyszenie Obywatelskie Świebodzice