Strona główna 0_Slider Świdniczanie świętują Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Świdniczanie świętują Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

0

O flagę trzeba dbać, musi być czysta, wyprana, wyprasowana i odpowiednio zawieszona. Tak, by nie dotykała ziemi – przypominał hm. Piotr Pamuła podczas dzisiejszych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości z udziałem harcerzy, władz miasta i mieszkańców w tym roku zostały zorganizowane na skwerze przy ul. Franciszkańskiej.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma być przede wszystkim okazją do podkreślenia szacunku dla symbolu Polski, podkreślał hm. Pamuła. Przypomniał również, ze harcerze od wielu lat zachęcają świdniczan do wywieszania polskiej flagi podczas ważnych świąt na oknach i balkonach.

Podczas dzisiejszej uroczystości nie zapomniano o Stanisławie Moniuszce. W tym roku przypada 200 rocznica urodzin polskiego kompozytora. Z tej okazji dzieci zaśpiewały najpopularniejszą pieśń Moniuszki – „Prząśniczkę”.

Spotkanie na skwerze zakończyły animacje dla najmłodszych.

***

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7.02.1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało – czerwonych używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułDworzec i ogród różany pod czujniejszym okiem kamer
Następny artykułBiało-czerwona w świdnickich oknach [FOTO]