Strona główna 0_Slider Skutki reformy oświaty w Świdnicy. Będą zwolnienia nauczycieli i pracowników obsługi

Skutki reformy oświaty w Świdnicy. Będą zwolnienia nauczycieli i pracowników obsługi

12

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w związku z reformą oświaty dojdzie do zwolnień w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto. Od 1 września opustoszeją też dwa szkolne gmachy – zamknięty zostanie budynek dawnego Gimnazjum nr 1, a Szkoła Podstawowa nr 105 przeniesie się z ulicy Folwarcznej na ulicę Saperów.

O skutkach reformy oświaty – oznaczającej likwidację gimnazjów, wprowadzenie 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów i 5-letnich techników – już w 2017 roku mówiła prezydent Świdnicy. – Nie zgadzam się, że obecne działania możemy nazwać reformą. Reforma to zmiana na lepsze, a w przypadku proponowanych zmian w oświacie nie widzę żadnego zabezpieczenia dobra dziecka i utrzymania poziomu edukacji. To, z czym musimy się dziś liczyć, to chaos, bałagan, lęk pracowników o utratę pracy, frustracja i niezadowolenie rodziców – twierdziła wówczas Beata Moskal-Słaniewska podczas sesji Rady Miejskiej.

Obawy pracowników oświaty okazały się zasadne. W tym roku zwolnionych zostanie 6 nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych podległych miastu, 14 przejdzie na emeryturę lub skorzysta ze świadczenia kompensacyjnego, natomiast kolejnych 6 przystało na propozycję zmiany stanowiska pracy, której nieprzyjęcie oznaczałoby zwolnienie. Redukcje dotkną w tym roku także pracowników obsługi i administracji w placówkach oświatowych podległych miastu: w Szkole Podstawowej nr 4 ubędą 3 etaty, a w Młodzieżowym Domu Kultury – 1,25 etatu. Na odprawy dla nauczycieli Urząd Miejski przeznaczy 508 665 zł brutto.

Obecnie w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świdnica, zatrudnionych jest 460 nauczycieli. W przypadku publicznych przedszkoli jest to 92 nauczycieli, natomiast w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy – 19.

W konsekwencji reformy oświaty opustoszeją także dwa szkolne gmachy. 1 września Szkoła Podstawowa nr 105 całkowicie przeniesie się z ulicy Folwarcznej do budynku byłego Gimnazjum nr 3 przy ulicy Saperów, natomiast Szkoła Podstawowa nr 4 w całości funkcjonować będzie w budynku przy ulicy Marcinkowskiego i opuści pomieszczenia po dawnym Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego. – Do czasu całkowitego wygaszenia gimnazjów, aby zapewnić odpowiednie warunki i nie wprowadzać systemu pracy zmianowej, szkoły te funkcjonują w dwóch budynkach. Od nowego roku szkolnego wiemy już, że zmniejszy się ilość klas i nie są potrzebne aż dwa obiekty do wykorzystania przez każdą z tych placówek – tłumaczył w lutym 2019 roku Tadeusz Niedzielski ze świdnickiego magistratu.

Budynkiem przy ulicy Folwarcznej zainteresowana jest świdnicka prokuratura, z którą od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy związane z jego przejęciem i zagospodarowaniem. W budynku po dawnym gimnazjum przy ulicy Kozara-Słobódzkiego odbywać się będą zajęcia prowadzone przez instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury, tymczasowo przeniesiona zostanie tam siedziba biblioteki ze Szkoły Podstawowej nr 2. Swoje miejsce znajdą tam także studenci Społecznej Akademii Nauk. Rozmowy prowadzimy również z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Świdnicy, które zainteresowane jest prowadzeniem w tym miejscu warsztatów terapii zajęciowej – wyjaśniała z kolei prezydent Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJak nie dać się oszukać? Policjanci rozmawiali z seniorami
Następny artykułWracają na zwycięską ścieżkę