Strona główna 112 Jak nie dać się oszukać? Policjanci rozmawiali z seniorami

Jak nie dać się oszukać? Policjanci rozmawiali z seniorami

0

W ramach działań profilaktycznych „Wzorowy Senior”, funkcjonariusze świdnickiej komendy uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z seniorami. Celem spotkania było uświadomienie seniorów, a także przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami.

Podczas spotkania zorganizowanego w Morawie specjalista ds. prewencji kryminalnej KPP Świdnica, Szymon Szczepaniak przedstawił seniorom metody i techniki manipulacji stosowane przez przestępców, którzy dopuszczają się oszustw na szkodę osób starszych m.in. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika”, „na szklankę wody” oraz „przedstawicieli instytucji”. Żeby lepiej zobrazować słuchaczom temat, opowiedział o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu świdnickiego, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest m.in. przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji – relacjonuje przebieg spotkania Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Z seniorami omówiona została również kwestia wpuszczania do mieszkania domokrążców, którzy oferują towary po pozornie atrakcyjnych cenach, a także zagrożenia, z jakimi można się spotkać na drodze.

W czasie spotkania uczestnicy otrzymali „Koperty Życia”, które niejednokrotnie mogą być ratunkiem dla starszych, chorych czy samotnych osób mieszkających na terenie gminy. Informacje w niej zawarte bowiem mogą być kluczowe dla ratowników, którzy często muszą podejmować szybkie i trafne decyzje, od których zależy ludzkie życie lub zdrowie.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKolejne środki dla OSP
Następny artykułSkutki reformy oświaty w Świdnicy. Będą zwolnienia nauczycieli i pracowników obsługi