Strona główna 0_Slider Przejście w Zaułku Świętokrzyskim w tragicznym stanie. Konieczna pilna ekspertyza

Przejście w Zaułku Świętokrzyskim w tragicznym stanie. Konieczna pilna ekspertyza [FOTO]

9

Świdniccy radni zdecydują o przyznaniu dotacji na wykonanie pilnej ekspertyzy budowlanej obejmującej stan techniczny i bezpieczeństwo konstrukcji przejścia łączącego Rynek z ulicą Różaną. O finansowe wsparcie wnioskowała wspólnota mieszkaniowa przy Rynku 23a. Mieszkańcy zwrócili się o pomoc z puli przeznaczonej na prace interwencyjne – przyznawanej w sytuacji zagrożenia zabytku.

W marcu 2017 roku sąsiedzi Zaułka Świętokrzyskiego zwrócili się do miasta z wnioskiem o wsparcie remontu przejścia z Rynku w kierunku ulicy Różanej. Już wtedy zwracano uwagę, że jest ono w tragicznym stanie i zagraża bezpieczeństwu ludzi. Podkreślano przy tym, że pobliskie wspólnoty mieszkaniowe są niewielkie i nie ma szans, by zdołały zebrać dość pieniędzy na przeprowadzenie niezbędnych prac. Starania o przyznanie finansowego wsparcia ostatnio ponowiono.

9 maja 2019 roku do świdnickiego magistratu wpłynął wniosek wspólnoty mieszkaniowej przy Rynku 23a o udzielenie dotacji z przeznaczeniem na opracowanie ekspertyzy budowlanej stanu technicznego i bezpieczeństwa konstrukcji części kamienicy – przejścia bramnego nad ciągiem ulicy Świętokrzyskiej. – Podczas konserwatorskich badań stratygraficznych ścian i sklepień tzw. Zaułka Świętokrzyskiego prowadzonych w ramach planowanego, we współpracy Miasta ze wspólnotami mieszkaniowymi przy ul. Świętokrzyskiej 2 i Rynku 23a, kompleksowego remontu przestrzeni ulicy Świętokrzyskiej na odcinku od Rynku do granicy własności Miasta, ujawniono miejscami głębokie pęknięcia murów w obrębie sklepienia i ścian ogólnie dostępnego przejścia bramnego, będącego częścią kamienicy przy Rynku 23a – tłumaczy Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta ds. ochrony i konserwacji zabytków, w uzasadnieniu do projektu uchwały przyznającej dofinansowanie.

Jak dodaje, konieczne jest niezwłoczne wykonanie ekspertyzy budowlanej, która ustali przyczynę spękań konstrukcji i wskaże metodę zabezpieczenia zabytku. – Wniosek spełnia warunki formalne. Kamienica przy Rynku 23a wpisana jest do rejestru ubytków pod nr A/4843/1282, w dniu 13 kwietnia 1965 r. Występuje stan zagrożenia konstrukcji – podkreśla Sawicka. Przeprowadzenie stosownych badań ma pochłonąć 9 280 złotych, przy czym miejska dotacja wyniosłaby 9 tys. złotych. Od wyników ekspertyzy zależeć będą dalsze działania związane z rozpoczęciem remontu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTeatr Komedia zaprasza na nietypową „Psychoterapię” [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułKolejne środki dla OSP