Strona główna Sport Inne Po raz czwarty wyciskali sztangę dla Wojciecha Jastrzębia!

Po raz czwarty wyciskali sztangę dla Wojciecha Jastrzębia!

0

W hali dzierżoniowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się zawody III Pucharu Polski służb mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc współorganizowane przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy. Zawody były dedykowane pamięci Wojciecha Jastrzębia, funkcjonariusza Służby Więziennej.

Zawody Pucharu Polski były jednocześnie IV Memoriałem poświęconym pamięci funkcjonariusza Służby Więziennej plut. Wojciecha Jastrzębia, który zmarł nagle w 2014 roku w wieku zaledwie 36 lat. W ten sposób funkcjonariusze świdnickiego aresztu chcą zachować pamięć o tym bardzo dobrym funkcjonariuszu, ale przede wszystkim niezwykle życzliwym i przyjaznym człowieku. Wspomniany od 2006 r. z oddaniem i pasją pełnił służbę w Areszcie Śledczym w Świdnicy. Dla wielu był wzorem opanowania i profesjonalizmu, a do tego zawsze życzliwy, chętny do pomocy i otwarty na problemy drugiego człowieka. Wielką pasją Wojciecha Jastrzębia były sporty siłowe, dla których poświęcił znaczną część swojego życia. Był zawodnikiem startującym w zawodach „Strong Man” m.in. jako zawodnik grupy Mariusza Pudzianowskiego. Wygrywał również zawody zaliczane do cyklu mistrzostw Polski w tejże konkurencji, a w 2009 r. i 2010 r. zajmował 8. miejsce w Mistrzostwach Polski „Strong Man”.

 

Patronat
Honorowy patronat nad zawodami pełnili: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej we Wrocławiu płk Tomasz Raczyk i Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński.

 

Rozpoczęcie zawodów
Z uwagi na rangę zawodów rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego. Następnie przyszedł czas na wspomnienia. Wojciecha Jastrzębia wspominał jego ojciec, Stanisław Jastrząb, który przedstawił jego wyniki i osiągnięcia sportowe, a także ppłk Bogusław Wojtal, jego przełożony z czasu pracy w świdnickim areszcie. Zawody rozpoczął krótko po godz. 10.00 mjr Bartłomiej Lenartowicz, który życzył zawodnikom sportowej rywalizacji i owocnych wyników.
Zanim do zmagań przystąpili siłacze pokaz umiejętności artystycznych dał Adam Wysoczański, wraz z partnerką. Występ zrobił ogromne wrażenie na wszystkich obserwatorach. Warto odnotować, że wspomniani akrobaci – przedstawiciele stowarzyszenia „Artefit” mają na koncie liczne międzynarodowe występy artystyczne (m.in. występ na ceremonii rozdania nagród piłkarskich federacji AFC – annual awards w Omanie 2018 dla całej Azji) oraz udział w programach „Mam Talent”, dla telewizji TVN, TVP, a nawet telewizji francuskiej France 2 TV.

 

Rywalizacja siłaczy
Rywalizacja o Puchar Polski toczyła się w 7 kategoriach wagowych mężczyzn (do 75 kg, do 82,5 kg, do 90 kg, do 100 kg, do 110 kg, do 125 kg i powyżej 125 kg), a także w kategoriach Open Senior i Open Weteran. Z kolei panie rywalizowały w kategorii otwartej kobiet. W rywalizacji otwartej o zwycięstwie decydowały punkty liczone według formuły Wilks’a.

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły kobiety. Puchar Polski w tej kategorii, po podniesieniu ciężaru 97,5 kg., który był jednocześnie życiowym rekordem zawodniczki, ponownie trafił w ręce Marzeny Grzelak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Toruniu. W kategorii mężczyzn do 75 kg zwycięzcą został Bartłomiej Dziadosz. Kolejną kategorię (do 82,5 kg) wygrał Paweł Nowak reprezentujący Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Złotoryi. Natomiast do 90 kg, przy masie własnej 88 kg., ponownie jak w ubiegłym roku, bezapelacyjnie wygrał Marcin Kowalski z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, który zwycięsko zmierzył się z ciężarem 220 kg. Zacięta realizację toczyli mundurowi o wadze do 100 kg. Ostatecznie wygrał Damian Laskowski (6. Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach) z wynikiem 215 kg. Natomiast w kategorii do 110 kg wygrał Marek Sadowski, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej z Będzina. Z kolei zawody w wadze do 125 kg zupełnie zdominował Paweł Liszcz (21. Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza), który pokonał ciężar 250 kg. Dzięki temu wynikowi bezapelacyjnie zwyciężył on również w kategorii Open Weteran. W rywalizacji jeszcze cięższych zawodników, także podnosząc sztangę ważącą ćwierć tony, wygrał Krzysztof Drozdowski z 3. Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie. Z kolei jemu wynik ten pozwolił również na wygraną w konkurencji otwartej seniorów.

 

Wyniki drużynowe
W klasyfikacji drużynowej Puchar Polski tym razem trafił do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, której funkcjonariusze okazali się najsilniejsi. Drugie miejsce zajęli zawodnicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a na najniższym stopniu stanęli reprezentanci jednostki wojsk specjalnych. Dla najlepszych drużyn oprócz pucharów nagrody (pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym w Golinie) ufundowała Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżegowej oddział w Wołowie.

 

Zawodnicy, którzy stanęli na podium III Pucharu Polski i jednocześnie rozgrywanego IV Memoriału im. Wojciecha Jastrzębia otrzymali puchary i nagrody finansowe oraz rzeczowe. Nagrody wręczali: mjr Bartłomiej Lenartowicz (dyrektor Aresztu Śledczego w Świdnicy), Stanisław Jastrząb (ojciec śp. Wojciecha Jastrzębia), a także Robert Gulka (dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie). Wraz z zawodami Pucharu Polski im. Wojciecha Jastrzębia rozgrywane były XV Otwarte Mistrzostwa Dzierżoniowa. Łącznie w zawodach wystartowało 64 zawodników.

 

Nagrody
Łączna pula nagród w rozgrywanych zawodach przekraczała kwotę 12 000,00 zł, w tym nagrody rzeczowe oraz finansowe. Suplementy sportowe i nagrody rzeczowe zostały wręczone dzięki przychylności Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przy Areszcie Śledczym w Świdnicy. Z kolei imponujące puchary ufundowała firma „Dialtech” świadcząca usługi telekomunikacyjne w jednostkach penitencjarnych. Ponadto w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski, zwycięzcy otrzymali vouchery na pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym w Golinie.

 

Podziękowania
Serdecznie dziękujemy za sportową rywalizację, zwycięzcom gratulujemy wyników i zapraszamy za rok! Podziękowania składamy również sponsorom zawodów, bez których z całą pewnością impreza nie byłaby taka okazała. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy zatem na ręce firmy „Dialtech”, Mazowieckiej Instytucji Gospodarki Budżetowej „Mazovia” oddział w Wołowie oraz Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przy Areszcie Śledczym w Świdnicy.

 

Obszerna fotorelacja: https://1drv.ms/f/s!ArhGcGNlkpUc1HvcpcrZX4bP8RmK

/kpt. Bartłomiej Perlak, FOTO: st. sierż. Stefan Dobroń/

Poprzedni artykułProblem z nocnym dyżurem apteki? Starostwo wyjaśnia
Następny artykułPolna Droga, Inżynierska i Kliczkowska do remontu? Miasto powalczy o dotację