Strona główna Wydarzenia Strzegom Ocalić od zapomnienia. Nowy projekt w Pałacu Morawa

Ocalić od zapomnienia. Nowy projekt w Pałacu Morawa

0

W Pałacu Morawa został dziś zainaugurowany projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014-2020.

Konferencja szkoleniowa w ramach projektu „Moja i twoja historia-ocalić od zapomnienia” była również okazją do spotkania seniorów z burmistrzem Strzegomia, Zbigniewem Suchytą i jego zastępcą, Wiesławem Witkowskim, którzy czynnie wspierają szereg projektów w Pałacu Morawa.

Weźmie w nim udział grupa 80 seniorów z Powiatu Świdnickiego i Wałbrzyskiego. Przedsięwzięcie jest rozpisane na miesiące maj-grudzień i obejmuje bardzo szerokie spektrum aktywności dla osób w wieku emerytalnym. Seniorzy będą zaangażowani w działania artystyczne, dziennikarskie, historyczne, rękodzielnicze, przewodnickie.

Ważnym aspektem programu będą warsztaty edukacyjne dotyczące poprawy komfortu życia seniorów i odnalezienia się w obecnej rzeczywistości społecznej, prawnej.

Moduł: ”Vademecum zdrowego i szczęśliwego Seniora” obejmie edukację kulinarną (zajęcia w szkołach w Wałbrzychu, Świdnicy i Strzegomiu), zajęcia praktyczne z zakresu kultury fizycznej, edukację prozdrowotną. Aktywizować uczestników będą również „Warsztaty przewodnickie” w terenie (na szlakach turystycznych, na obszarze Natura 2000, w zabytkowych rejonach miast). „Senior na szlaku kultury” to cykl wycieczek plenerowych do ciekawych miejsc ale również wyjazdów do kina, teatru, muzeów. Doskonałym uzupełnieniem jest warsztat: „Moja i twoja historia-warsztaty teatralno-komunikacyjne” oraz „Warsztaty fotograficzne”.

– Będziemy chcieli zachęcić seniorów również do podzielenia się swoimi opowieściami, historiami rodzinnymi, fotografiami – mówi dyrektor Fundacji św. Jadwigi, Marzena Muszyńska-Szwegler. – Dlatego przygotowaliśmy również praktyczne zajęcia z pisania: „Warsztaty biograficzne” a dla tych z uczestników, którzy rozsmakują się w pisaniu: „Warsztaty dziennikarskie”.

– Zaprosiliśmy do poprowadzenia zajęć doskonałych specjalistów, praktyków w poszczególnych dziedzinach. Chcemy, żeby seniorzy zakończyli cykl spotkań wyposażeni w wiedzę i konkretne umiejętności -mówi Alicja Przepiórska, koordynatorka projektu.

Jednak ASOS w Morawie to nie tylko zdobywanie wiedzy. W ramach programu, warsztatów ogrodniczych, kulinarnych, ceramicznych i rękodzielniczych w przyjemnej atmosferze seniorzy będą nabywać nowe, praktyczne umiejętności.

/Fundacja św. Jadwigi w Morawie/

Poprzedni artykuł„Trzeźwy poranek”. Zatrzymanych pięciu nietrzeźwych kierowców
Następny artykuł1000 polskich roślin. Wojsławice otwierają Ogród Milenijny [KONKURS]