Strona główna 0_Slider 1000 polskich roślin. Wojsławice otwierają Ogród Milenijny

1000 polskich roślin. Wojsławice otwierają Ogród Milenijny [KONKURS]

0

W piątek 10 maja w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach zostanie otwarty Polski Ogród Milenijny, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, których Arboretum jest beneficjentem.

VI edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich, w tym roku przygotowana z okazji obchodów 15-lecia Polski w Unii Europejskiej, odbędzie się pod hasłem „Polska Różnorodna”. W tym roku, tylko w tym dniu, zostanie udostępniony nowy wojsławicki projekt. Został on wykonany w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego RPO WD 2014–2020 „Ochrona i udostępnianie zasobów przyrodniczych”, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków własnych Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i Arboretum Wojsławice.

Ogród Milenijny to jedyna w swoim rodzaju kolekcja 1000 polskich odmian roślin, zgromadzona na powierzchni ponad 5 ha. Stanowi całość kompozycyjną z istniejącymi założeniami w Arboretum, także z GEOretum – dydaktyczną atrakcją otwartą w 2018 r.

Inspiracją do powstania tego ogrodu był jubileusz 1000-lecia bitwy o Niemczę (1017–2017), a także wspaniały rozwój polskiej hodowli roślin ozdobnych i sadowniczych. Otwierany Polski Ogród Milenijny położony jest na wzgórzach Arboretum i zawiera: Ogród Odmian Polskich – gdzie można zobaczyć rośliny ozdobne i sadownicze będące dorobkiem naszych hodowców, oraz Kolekcje Zachowawcze – czyli rodzime rośliny ginące i zagrożone. „Ogród, sztuka i duma”, jak czytamy w starannie wydanym folderze, najtrafniej oddają charakter tego wydarzenia. 10 maja to Dzień Otwarty w Arboretum – co oznacza, że tego dnia bilety wstępu nie będą potrzebne.

/Informacja Arboretum Wojsławice/

KONKURS

Na czytelnika Swidnica24.pl czeka jeden egzemplarz nowego wydawnictwa, towarzyszącego otwarciu Ogrodu Milenijnego”: obszerny „Katalog 1000 polskich odmian roślin”. Katalog trafi do osoby, która jako pierwsza prawidłowo odpowie na pytanie:

Ile gatunków historycznych czereśni zgromadzono w wojsławickim Arboretum?

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres [email protected], wpisując w temacie ARBORETUM, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz numer telefonu (do wiadomości redakcji). Na odpowiedzi czekamy do 12 maja 2019 roku. Zwycięzca zostanie powiadomiony telefonicznie.

Poprzedni artykułOcalić od zapomnienia. Nowy projekt w Pałacu Morawa
Następny artykułMaturzyści zmierzyli się z matematyką [FOTO/ARKUSZE]