Strona główna 0_Slider O krok od połączenia brzegów jeziora Bystrzyckiego

O krok od połączenia brzegów jeziora Bystrzyckiego [FOTO/VIDEO]

6

Trwają prace przy budowie nowej kładki dla pieszych nad jeziorem Bystrzyckim. Od ubiegłego tygodnia trwa montaż prefabrykowanych elementów pomostu. Nowa przeprawa ma być gotowa do czerwca.

Kładka o konstrukcji wstęgowej, o długości 126 metrów i od 2,4 do 4,9 m szerokości, powstaje w miejscu wiszącego mostu, który został zbudowany w 1968 roku przez pracowników nieistniejącej już Huty Szkła „Wałbrzych”. Z podwieszonej na stalowych linach, mierzącej blisko 113-metrów konstrukcji rozciągał się piękny widok na jezioro i górę Chojna. Po charakterystycznie chyboczącej się kładce skakały kolejne pokolenia młodych świdniczan i wałbrzyszan.

17 stycznia 2018 roku gmina Walim podpisała z firmą Strabag umowę na rozbiórkę starej kładki, której stan coraz bardziej się pogarszał, i budowę nowego mostu. Według pierwotnych planów, warta ponad 5,6 mln złotych inwestycja miała być gotowa na koniec października 2018 roku. W międzyczasie okazało się jednak, że grunt pod podpory nowej kładki wymaga wzmocnienia. Po wykonaniu dodatkowych prac wykonawca mógł przystąpić do dalszych robót.

13 maja wykonawca prac przystąpił do układania prefabrykatów pomostowych, dzięki czemu widoczny zaczął być zarys wstęgowej konstrukcji. Ukończenie przeprawy powinno nastąpić do czerwca 2019 roku.

Na finiszu znajdują się także prace przy budowie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – Centrum Bioedukacji. W budynku turyści będą mogli nie tylko dowiedzieć się o wartych zwiedzenia atrakcjach turystycznych okolicy ale również w specjalnym akwarium będą mogli zapoznać się z fauną i florą jeziora Bystrzyckiego.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSukces zbiórki podczas rodzinnego festynu. Ponad 13 tysięcy dla PSONI!
Następny artykułKoniec przygody, Zjednoczeni zdegradowani do okręgówki!