Strona główna 0_Slider Nasze zwierzaki. Lekarz radzi: W podróży z pupilem

Nasze zwierzaki. Lekarz radzi: W podróży z pupilem

2

Zbliżają się wakacje a wraz z nimi wyjazdy bliższe lub dalsze. Wielu opiekunów decyduje się na wyjazd ze swoimi podopiecznymi. O czym należy pamiętać, jak przygotować zwierzaka do podróży aby wyjazd był bezstresowy i bezpieczny? Na te i wiele innych pytań w nowym cyklu „Nasze zwierzaki. Lekarz radzi” odpowie lek. weterynarii Karolina Białas. Czekamy również na pytania od czytelników pod adresem [email protected] (w temacie proszę wpisać Nasze zwierzaki).

Podróżując z pupilem własnym środkiem transportu powinniśmy mieć odpowiedni transporter lub pasy. Zwierzaki pozornie spokojne w samochodzie, zobaczywszy interesujący obiekt za oknem mogą zacząć biegać po aucie, wystawić głowę przez szybę, stanowiąc tym samem zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych pasażerów. Odpowiednie upięcie pasami lub zamknięcie w transporterze może ograniczyć objawy choroby lokomocyjnej czworonoga, jeśli ma on taki problem. Pupile, którym dokuczają wymioty w trakcie podróży powinni być przewożeni na czczo. Często objawy choroby lokomocyjnej mijają z wiekiem. Są jednaki takie zwierzaki, które przez całe życie nie tolerują jazdy samochodem. Często wymioty są konsekwencją nadmiernego pobudzenia w samochodzie. W takich sytuacjach oprócz wspomnianego ograniczenia ruchu można rozważyć podanie leków wyciszających na czas podróży. Leki uspokajające powinny być odpowiednio dobrane przez lekarza weterynarii. Bardzo często takie terapie rozpoczynają się kilka dni lub tygodni przed podrożą. Warto więc rozpocząć takie przygotowania wcześniej.

Planując podróż samochodem powinniśmy rozplanować postoje aby nasz zwierzak mógł załatwić potrzeby fizjologiczne oraz napić się wody. Jeżeli podróżujemy z kotem w transporterze lub zwierzakiem w klatce takie przerwy też są konieczne. Tylko w trakcie postoju jesteśmy w stanie dokładnie zwrócić uwagę na samopoczucie zwierzaka, posprzątać w kuwecie, uzupełnić wodę. Podróżując latem ważna jest optymalnie ustawiona klimatyzacja zanim wejdziemy ze zwierzęciem do samochodu. Pamiętajmy, że zwierzęta szybciej się przegrzewają i mają ograniczone możliwości termoregulacji. Dotyczy to również pupili klatkowych.

Jeżeli wybieramy podróż komunikacją zbiorową należy wcześniej upewnić się jakie obowiązują zasady u danego przewoźnika. Większość z nich oczekuje, że opiekun będzie miał książeczkę zdrowia pupila z aktualnymi szczepieniami- głównie szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ponadto może być wymagany kaganiec dla psa lub transporter dla kota, nawet jeśli zwierzęta uważane są za spokojne.

Podróże zagraniczne wymagają od opiekuna aby jego podopieczny (dotyczy psów, kotów i fretek) był trwale oznaczony mikroczipem, miał paszport i aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Takie ogólne przepisy obowiązują przy wyjeździe do większości krajów Unii Europejskiej. W poszczególnych krajach występują dodatkowe wymogi, np. profilaktyka przeciw pasożytnicza (Echinococcus multilocularis) w przypadku przemieszczania psów do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Malty i Norwegi. W związku z Brexitem psy, koty i fretki nie obowiązuje już uproszczony system przewozu z Wielkiej Brytanii. Informacji na temat przywożenia i wywozu zwierząt należy śledzić na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Na letnie wojaże warto również zabrać ze sobą maty chłodzące lub chłodne okłady. Niezależnie od tego czy wybieramy wypoczynek nad morzem, jeziorem czy w górach koniecznie zwierzaki powinny mieć ochronę przeciw kleszczom. Na wakacjach nie rezygnujmy z pielęgnacji sierści czy jamy ustnej. Na ciepłe dni weźmy ze sobą krem ochronny na psie opuszki lub wazelinę kosmetyczną. Nigdy nie zostawiajmy pupila w samochodzie samego.

Lek. wet. Karolina Białas

Literatura:

Karolina Białas, lekarz weterynarii, ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Szlify w zawodzie zdobywała w katowickiej, krakowskiej i warszawskich klinika weterynaryjnych, od 6 lat prowadzi prywatną praktykę w Świdnicy, zajmuje się leczeniem zwierząt towarzyszących

Poprzedni artykułNiepełnosprawni przejdą ulicami Świdnicy
Następny artykułKto zagra na Dniach Żarowa 2019? Znamy program!