Strona główna 0_Slider Koniec wodociągowej awarii. ŚPWiK wciąż prosi o cierpliwość

Koniec wodociągowej awarii. ŚPWiK wciąż prosi o cierpliwość

0

Czwartkowa awaria, która pomieszała szyki sporej części świdniczan, została usunięta wczoraj w godzinach popołudniowych. – Powrót w każdej części miasta wody wodociągowej o prawidłowych parametrach, z racji dnia wolnego i wzmożonego poboru wody w stosunku do dni roboczych, może potrwać jeszcze do wieczora. To ostatnie chwile cierpliwości, o które prosimy naszych odbiorców – mówi Witold Tomkiewicz, rzecznik ŚPWiK.

Pierwsze sygnały o złych parametrach pracy sieci wodociągowej nasza aparatura kontrolna odnotowała w czwartek po południu. Wszczęto procedury awaryjne, w wyniku których stwierdzone zostało uszkodzenie fragmentu magistrali żeliwnej o średnicy 500 mm w rejonie skrzyżowania ul. Szarych Szeregów i ul. Przemysłowej. Niezbędne okazało się wyłączenie pomp w ZUW Pszenno, ale nawet mimo tego, wypływ wody z uszkodzenia i z namokniętego gruntu był taki, że cztery pompy nie nadążały z osuszaniem wykopu, co bardzo mocno opóźniało prace – tłumaczy Tomkiewicz.

Jak dodaje, w piątek około godziny 10.00 przywrócona została dostawa wody do najbardziej dotkniętego awarią osiedla Zarzecze, w jego najnowszej części – w rejonie ulic Rolniczej, Kilińskiego i Piotra Skargi, gdzie nad ranem skierowano beczkowozy. – Podjęta została decyzja o wyłączeniu z użycia całego uszkodzonego odcinka magistrali, który za kilka tygodni i tak miał przestać funkcjonować – wzdłuż ulicy Szarych Szeregów trwają właśnie prace modernizacyjne sieci i ten feralny odcinek, planowany był do wyłączenia – wyjaśnia rzecznik. Wczoraj po południu ruszył Zakład Uzdatniania Wody w Pszennie, a woda popłynęła nową trasą.

Niestety na razie omija ona dwie firmy zlokalizowane przy ul. Szarych Szeregów, ale odpowiednie by-passy zostaną założone w poniedziałek. W tej chwili oba zakłady uzdatniania wody pracują już pełną mocą. Do sieci podawane jest 600 m3 wody na godzinę, ale awaria spowodowała jej niemal całkowite opróżnienie. Szczególnie dotkliwe to jest na osiedlu Młodych gdzie wyschła wieża ciśnień. W tym momencie poziom napełnienia powinien przekroczyć 500 m3 co pozwoli uruchomić hydrofor, który poprawi ciśnienie wody w tej części miasta – zapewnia Tomkiewicz.

/ŚPWiK, opr. mn/

Poprzedni artykułStrażacy obchodzą swoje święto
Następny artykułW niedzielę Marconi Duathlon Świdnica. Uwaga na utrudnienia!