Strona główna 0_Slider Świdnickie fontanny trysnęły wodą

Świdnickie fontanny trysnęły wodą [FOTO]

0

Dzisiaj rozpoczął się pierwszy sezon po gruntownej renowacji dla zabytkowych fontann na świdnickim Rynku. Woda trysnęła także w Parku Centralnym, na placu św. Małgorzaty, w ogrodzie różanym i na ul.Wałowej. Brakuje tylko pływającej fontanny na zalewie Witoszówka.

W Parku Centralnym podczas trwającej modernizacji powstały trzy fontanny, jedna centralna i dwie pływające. Koszt całej inwestycji sięgnął blisko 20 milionów złotych.

Fontanna w ogrodzie różanym działa od 2016 roku. Skwer przy placu Tysiąclecia Państwa Polskiego został odtworzony za milion złotych.

Prace konserwatorskie związane z odnowieniem 300-letnich fontann na Rynku rozpoczęły się na początku maja 2018 roku. Ich realizację powierzono firmom Renovatorium Konserwacja Obiektów Zabytkowych Maciej Mazur z Krakowa i PHU BANEX Antoni Banach z Warszawy. Na ten cel przeznaczono 1,3 mln złotych. Próbne uruchomienie przeprowadzono jesienią 2018.

Fontanna przy ul. Wałowej została wybudowana w 2018 roku za 440 tysięcy złotych.

Na placu św. Małgorzaty nowe fontanny posadowiono podczas remontu całego placu w 2011 roku. Odnowienie tej części centrum miasta 9,3 miliona złotych.

Kosztowała 70 tys. złotych i miała być dodatkową atrakcją dla osób, odpoczywających nad zalewem Witoszówka. Uruchomiona latem 2016 roku, pływająca fontanna przetrwała dwa sezony. W minione wakacje przestała działać i wciąż nie wiadomo, kiedy znów będzie cieszyć oko świdniczan.

Aktualizacja: Fontanna wróciła na zalew i została uruchomiona 18 kwietnia.

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński
Zebrała Agnieszka Szymkiewicz